O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Innowacje muszą być napędzane potrzebami rolników

Innowacje muszą być napędzane potrzebami rolników

3 maja podczas konferencji zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny Copa i Cogeca  przedstawiły swoje  stanowisko w sprawie przyszłości polityki rozwoju obszarów wiejskich i podkreśliły, jak ważne jest wdrożenie deklaracji z Cork 2.0 w zapewnianiu lepszego standardu życia na obszarach wiejskich.

3 maja podczas konferencji zorganizowanej przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny Copa i Cogeca  przedstawiły swoje  stanowisko w sprawie przyszłości polityki rozwoju obszarów wiejskich i podkreśliły, jak ważne jest wdrożenie deklaracji z Cork 2.0 w zapewnianiu lepszego standardu życia na obszarach wiejskich.

– Polityka rozwoju obszarów wiejskich jest ważną częścią wspólnej polityki rolnej (WPR) a wdrożenie deklaracji z Cork  ( W deklaracji Cork 2.0 podkreślana jest waga inwestycji na obszarach wiejskich i stymulowanie innowacji, by chronić środowisko wiejskie, wzrost gospodarczy i zatrudnienie oraz by uprościć tę politykę) jest niezbędna dla rolnictwa.  Polityka rozwoju obszarów wiejskich musi być poparta długofalową i spójną legislacją unijną, która działa na rzecz obszarów wiejskich, napędza budowę infrastruktury i usług, które pozwalają przyciągać młode pokolenie

– mówi Paul Gouveia, główny doradca ds. polityk w Copa- Cogeca.

Stanowisko Copa – Cogeca  skupia się na trzech głównych elementach - angielskie 3S: sustainability (zrównoważoność), smart farming (inteligentne rolnictwo) oraz simplification (uproszczenie).

Zrównoważone rolnictwo i leśnictwo to sposób na poprawienie konkurencyjności, bioróżnorodności i zapewnienie zielonego wzrostu obszarów wiejskich. Składają się na nie zarządzanie gruntami, wydajne użycie zasobów, łagodzenie efektów zmiany klimatu i adaptacja. Kolejnym ważnym aspektem zrównoważoności są środki inwestycyjne, które pomagają nam poprawić ogólną wydajność i zrównoważoność gospodarstw rolnych i leśnych. To musi , jak podkreśla Copa – Cogeca  pozostać jednym z głównych instrumentów WPR.

– Drugim poruszanym przez nas  punktem jest inteligentne rolnictwo i tutaj chciałbym zauważyć kilka rzeczy. Po pierwsze, jak ważne są badania i innowacje oraz usługi doradcze i szkolenia. Musimy kierować się zasadą oddolną. Rolnicy nie mogą być jedynie użytkownikami wyników badań. To oni są tak naprawdę kluczowym elementem obiegu wiedzy. Co za tym idzie, innowacje muszą być napędzane potrzebami rolników. Inteligentne rolnictwo i leśnictwo oznacza też inwestycje na rzecz lepszego połączenie obszarów wiejskich. Mówimy o infrastrukturze, łączach szerokopasmowych, interoperacyjności

– dodaje Paul Gouveila.

W ocenie  europejskich związków zawodowych i spółdzielni rolniczych  uproszczenie i redukcja biurokracji są kluczowymi kwestiami, którymi musi zająć się polityka rozwoju i które mają bezpośredni wpływ na rolników. Modernizacja WPR, w tym polityki rozwoju obszarów wiejskich - 2. filaru WPR - nie będzie możliwa podejścia przyjaznego dla użytkownika. Zarówno system kontroli jak i system sankcji są problemami, które trzeba rozwiązać w ramach upraszczania. Mają one bezpośredni wpływ na rolników.

– Uważamy też, że ważna jest wymiana doświadczeń we wdrażaniu środków WPR, synergia między politykami oraz praca nad poprawą i uproszczeniem w przyszłości.  Unijne oraz krajowe sieci wiejskie odgrywają niezwykle ważną rolę w tego rodzaju wymianach

– zaznacza   Gouveia.

Zdaniem Copa – Cogeca  jedynie WPR o silnym budżecie będzie w stanie zapewnić zrównoważone rolnictwo i leśnictwo. Musimy jak najlepiej korzystać ze wszystkich dostępnych funduszy, nie tylko przeznaczonych na rolnictwo. WPR oraz zawarta w niej polityka rozwoju obszarów wiejskich i sieci wiejskie już teraz dostarczają społecznościom korzyści.

– Musimy jednak skupić się na europejskim funduszu strukturalnym oraz na europejskim funduszu ds. inwestycji strategicznych. Te fundusze muszą działać lepiej na obszarach wiejskich, tak by przyczyniać się do rozwoju infrastruktury, edukacji i lepszego użycia zasobów naturalnych.

– podsumowuje doradca Copa-Cogeca.

Copa- Cogeca/ Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023