Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 20-10-2021 08:30:00

Ardanowski: zmiany systemu ubezpieczeń w rolnictwie muszą przyspieszyć

Ardanowski

System ubezpieczeń upraw i zwierząt nie działa i oczekujemy zdecydowanego przyspieszenia prac nad jego zmianą – oświadczył przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Za ciekawą propozycję uznał m.in. ubezpieczenie dochodów rolników.

Ardanowski: System ubezpieczeń upraw i zwierząt wyczerpał swoje możliwości

System ubezpieczeń upraw i zwierząt wyczerpał swoje możliwości

– stwierdził Ardanowski we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rady.

Dodał, że "zwracano również uwagę, że deklarowane przez państwo i zgodne z prawem unijnym wsparcie do 65 proc. składek płaconych przez rolników nie działa, bo na to było bardzo mało środków".

Dyskutanci podkreślali, że ten stan beznadziei nie może dalej funkcjonować tym bardziej, że ubezpieczenia w rolnictwie odbywają się według pewnego cyklu wegetacji. "W tej chwili powinien trwać sezon ubezpieczeń od negatywnych skutków przezimowania, które liczymy od 1 grudnia

– zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że jeżeli rolnicy do tego czasu nie zostaną ubezpieczeni od ewentualnych anomalii zimowych, to nie będą mieli takich możliwości w kolejnych miesiącach. Z kolei wiosną rolnicy powinni ubezpieczać się od innych "nieszczęść" np. przymrozków, nawałnic, gradobicia, czy suszy.

Więc nie można czekać. Natomiast usłyszeliśmy informację ze strony ministerstwa (rolnictwa), że może w przyszłym roku pojawi się jakiś projekt dotyczący zmian. To nas nie satysfakcjonuje

– oświadczył b. minister rolnictwa.

Ardanowski stwierdził, że "pewną nadzieję budzą zapowiedzi kierownictwa PiS", w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Zaznaczył, że podczas niedawnej konwencji PiS poświęconej sprawom wsi i rolnictwa "było wspomniane o potrzebie zmodernizowania systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt, że w budżecie na 2022 rok jest zawarta kwota 1 mld 400 milionów zł na dopłaty do ubezpieczeń, jak również wspomniano o utworzeniu w wysokości 3 mld zł specjalnego funduszu ubezpieczeniowego, czy gwarancji ubezpieczeniowych".

Czytaj też: Grzegorz Puda zapowiada lepsze czasy dla rolników

Ardanowski: Prace nad systemem ubezpieczeń w rolnictwie muszą być przyspieszone w sposób zdecydowany

Przewodniczący prezydenckiej rady relacjonował, że podczas wtorkowych obrad podjęto próbę ustalenia "na co ten fundusz będzie przeznaczony" i okazało się, że odpowiedzi "nie są jednoznaczne". Podsumowując wypowiedzi przedstawicieli "wszystkich liczących się firm ubezpieczeniowych", brokerów i przedstawicieli rolników, Ardanowski stwierdził, że oferta w zakresie ubezpieczeń "musi być bardzo zróżnicowana".

Innego ubezpieczenia oczekują gospodarstwa małe, gdzie produkcja rolnicza jest znikomym dochodem, czy tylko w części jest dochodem rodziny rolnika, a innego ubezpieczenia oczekują gospodarstwa większe, towarowe czy też specjalistyczne, sadownicze, bądź inne działy specjalne

– podkreślił.

Przywołał też opinie uczestników wtorkowej dyskusji wskazujące na potrzebę wykorzystywania "mitycznego funduszu gwarancyjnego" – przede wszystkim na "realne wsparcie ubezpieczeń w małych gospodarstwach".

Na to jest zgoda, ale jednocześnie (FGR) może powinien być bezkosztowym, czy niskokosztowym elementem reasekuracji firm ubezpieczeniowych. (...) Może właśnie rolą państwa (firm ubezpieczeniowych) byłoby reasekurowanie w sytuacji masywnych zjawisk

– powiedział Ardanowski.

Przewodniczący rady poinformował, że podczas obrad powrócił temat ubezpieczeń dochodów rolniczych. Według niego, w wielu krajach zainteresowanie rolników ubezpieczeniami od konkretnych zjawisk jest bardzo niewielkie, gdyż funkcjonuje tam "system ubezpieczeń dochodu rolniczego".

I wtedy nie ma szczególnego znaczenia, czy wystąpiły te masywne deszcze, czy jakieś zjawiska przyrodnicze, które mogłyby zniszczyć plony rolnika, ponieważ jest ubezpieczony dochód

– zaznaczył.

Wyjaśnił, że dochód rolnika do ubezpieczenia najczęściej opiera się na średniej z 5 lat, w których "odkładamy lata skrajne", a następnie analizowane jest, czy dochód uzyskany z działalności rolniczej przez rolnika w danym roku istotnie odbiega od dochodu z lat minionych. Uwzględnia się też osobiste ryzyko rolnika, ustalane zwykle na poziomie 20-30 proc.; ostatecznie ubezpieczyciel wypłaca rolnikowi tak wyliczoną różnicę, żeby "mógł przetrwać do następnego roku i dalej prowadzić swoje gospodarstwo rolne".

Podsumowując wtorkowe obrady Ardanowski oświadczył, że "wszyscy zgodzili się co do tego, że prace nad systemem ubezpieczeń w rolnictwie muszą być przyspieszone w sposób zdecydowany".

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w grudniu ub. roku, powierzając Ardanowskiemu, byłemu szefowi resortu rolnictwa i rozwoju wsi, funkcję jej przewodniczącego.

PAP/fot.Twitter

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Emilia Gromczak 08-12-2021 15:44:51

VAT na żywność. Jest porozumienie w kwestii stawek

Podczas spotkania ECOFIN europejscy ministrowie finansów doszli do porozumienia w kwestii stawek VAT na żywność. 

Ministrowie krajów UE podczas ECOFIN osiągnęli porozumienie, co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT.  Minister Finansów Tadeusz Kościński powiedział, że ponownie zaapelował o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze na 6 miesięcy. Wśród wymienionych w piśmie produktów znalazły się m.in. ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, warzywa czy też owoce.

Porozumienie podczas ECOFIN

Wielokrotnie Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0%, w tym także na żywność. Premier Morawiecki również deklarował wdrożenie zerowych stawek VAT na żywność. Nie było to jednak możliwe w aktualnym świetle prawa, a KE na formalne wnioski derogacyjne odpowiadała negatywnie. 

Na wtorkowym spotkaniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Zerowy VAT na żywność

„W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN” – poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Zerowy VAT na żywność – apel ministra finansów 

Minister finansów w piśmie do komisarza ds. gospodarki ponownie zaapelował o możliwość tymczasowego zastosowania 0% VAT na żywność w Polsce. Na liście wskazanych produktów znalazły się m.in.  ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, przetwory ze zbóż, niektóre napoje, warzywa czy też owoce.

Minister Kościński zapowiedział, że resort podejmuje ciągle działania w celu uzyskania zgody KE.

„Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE” – mówił.

Sprawdź: Patkowski: Złożyliśmy do KE wniosek o zgodę na zerowy VAT na żywność

gov.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Oliver Pochwat 08-12-2021 14:00:40

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba przekonać władze, by stanęły po stronie rolników

Stanisław Michalkiewicz dla portalu ŚwiatRolnika.info skomentował zbliżający się protest rolników w Brukseli oraz pomysł utworzenia z Europy superpaństwa.

Były prezes Unii Polityki realnej w wywiadzie zaproponował, co trzeba zrobić, aby protest rolników w Brukseli pociągnął za sobą konkretne skutki. Zakwestionował także domniemaną wielkość ingerencji człowieka w środowisko oraz wyjaśnił znaczenie traktaty z Maastricht w kontekście superpaństwa.

ŚwiatRolnika.info: Chcielibyśmy poznać pańskie zdanie odnośnie protestu rolników, który odbędzie się w dniach 16-17 grudnia w Brukseli. Czy taki protest jest słuszny?

Stanisław Michalkiewicz: Trzeba w jakiś sposób skomentować te niedorzeczne postulaty związane z Europejskim Zielonym Ładem, więc protest będzie odpowiednią okazją do demonstracji zdania rolników na ten temat. Jednakże obawiam się, że będzie on mało skuteczny.

ŚwiatRolnika.info: Zatem co innego powinni zrobić rolnicy, żeby Unia Europejska przestała forsować pomysły, które w przyszłości mogą pogrzebać europejskie rolnictwo?

Stanisław Michalkiewicz: Dobrym sposobem jest przekonać władze państwowe, żeby to właśnie one zajęły odpowiednie stanowisko. Jest to konieczne, ponieważ wiele decyzji w UE czy w gremiach decyzyjnych jest podejmowanych przewagą jednomyślności. W związku z tym, gdyby polskie władze sprzeciwiły się konkretnym rozwiązaniom, to wtedy okazałoby się to skuteczniejsze, bo ostatecznością byłoby wyjście z Unii. Ale to jest zbyt radykalny krok, którego nie bierzemy pod uwagę.stanislawmichalkiewicz3

ŚwiatRolnika.info: Polskie władze jak i władze innych krajów członkowskich są głuche na to, co mówią rolnicy. Jednak projekt, o którym rozmawiamy, jest mocno zideologizowany i nawet gdy rolnicy grzmią, że w Europie może zabraknąć żywności, to i tak nikt nie wspomaga ich w walce.

Stanisław Michalkiewicz: Ja jednak myślę, że władze aż tak głuche nie są, ponieważ stworzył się, chociażby bojkot związany z tzw. Piątką dla zwierząt. Na skutek zdecydowanej większości opinii publicznej projekt ten został wycofany. Nie wykluczam takiego samego rezultatu w związku z postanowieniami Zielonego Ładu. Trzeba tylko działać w sposób instytucjonalny, żeby zbliżająca się demonstracja w Brukseli pociągnęła za sobą jakieś skutki.

ŚwiatRolnika.info: Czy rzeczywiście w imię ratowania klimatu trzeba uciekać się do aż tak niewyobrażalnie radykalnych posunięć?

Stanisław Michalkiewicz: Oczywiście, że nie. Uważam, że bardzo wątpliwa jest teza, jakoby decydującą rolę w zmianach klimatycznych odgrywały postępowania człowieka. Natomiast ta teza lansowana jest z dwóch powodów. Pierwszy powód to tresura człowieka. Zrobić tak, aby przekonać ludzi, że władza może z nimi zrobić dosłownie wszystko. Drugim powodem jest odrodzenie się doktryny komunistycznej. Odległym celem rewolucji komunistycznej będzie stworzenie państwa totalitarnego, w którym nie ma miejsca na własność prywatną oraz prywatne przedsiębiorstwa.

ŚwiatRolnika.info: Na koniec warto poruszyć kwestię utworzenia z Europy superpaństwa, które byłoby pod wiadomo czyim berłem.

Stanisław Michalkiewicz: To nie jest rzecz nowa. Tę kwestię zaczęto ożywiać już w 1993 r. kiedy wszedł w życie traktat z Maastricht. Traktat z Maastricht zmienił radykalnie formułę funkcjonowania państw europejskich, bo przed traktatem państwa Wspólnoty funkcjonowały w formule konfederacji, czyli związku państw, a traktat z Maastricht zmienił to w formułę federacji, czyli państwa związkowego. I od tamtej pory cała struktura Unii Europejskiej jest nastawiona na budowę państwa federalnego, które ja przed laty nazywałem “IV Rzeszą”. Trzeba było o tym myśleć już w 1993 r.

Czytaj też: Mirosław Maliszewski: Zielony Ład to zagrożenie dla europejskiego sadownictwa

fot. wikipedia.org, pixabay.com

 


Autor: Sebastian Wroniewski 08-12-2021 13:30:30

Spotkanie GLW ze związkami branżowymi sektora mięsnego

W dniu 30 listopada br. odbyły się spotkania GLW, Pawła Niemczuka, oraz Zastępów GLW, Krzysztofa Jażdżewskiego i Katarzyny Piskorz, ze związkami branżowymi.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele związków reprezentujących sektor mięsa białego i czerwonego (Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, Zrzeszenie Rolników i Producentów Indyk Lubuski, Polska Federacja Hodowców Drobiu, OZPD POLDRÓB, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, POLPIG, Związek POLSKIE MIĘSO).

Spotkanie GLW ze związkami

Na spotkaniach GLW ze związkami branżowymi GLW spotkanie mieso omówiono m.in. kwestie związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną (ASF, HPAI) w kontekście trudności we wdrażaniu nowych przepisów wykonawczych i delegowanych do „Prawa o zdrowiu zwierząt”, możliwości eksportu żywności pochodzenia zwierzęcego na rynki państw trzecich, w szczególności związane z eksportem do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Omówiono także wyniki ostatnich audytów ze strony służb Komisji Europejskiej dot. sektora mięsnego, a także stan sprawy w odniesieniu do prac nad wdrożeniem przepisów dotyczących stosowania leków weterynaryjnych i raportowania w tym zakresie. Ustalono, że zostanie zorganizowane osobne spotkanie z branżą drobiarską, które będzie poświęcone wyłączenie działaniom na rzecz ograniczenia występowania pałeczek Salmonella w mięsie drobiowym i produktach z tego mięsa.

Czytaj też: ASF – spotkanie GLW z hodowcami ws. dalszej walki z wirusem

wetgiw.gov.pl/fot.GIW

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.