O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Co jedzą alpaki? Te przeżuwacze uwielbiają nie tylko siano!

Co jedza alpaki

Co jedzą alpaki? Podstawę ich żywienia tworzy siano oraz trawa pastwiskowa. Konieczna jest również czysta i świeża woda. Jednak to nie wszystko. Te przeżuwacze uwielbiają słodkie dodatki np. marchew lub wysłodki buraczane. Ponadto dietę alpak trzeba uzupełniać pełnowartościową karmą. Do ich dyspozycji powinny pozostawać także sole mineralne w formie lizawki. O czym jeszcze należy pamiętać?

Podstawy w diecie alpakco jedza alpaki siano

Alpaki to przeżuwacze. Ich odpowiednie żywienie jest podstawą w zapewnieniu im dobrego zdrowia, gdyż układ pokarmowy tych zwierząt jest wrażliwy. Hodowca nie może pozwolić sobie na błędy żywieniowe. Co jedzą alpaki? Podstawę ich żywienia tworzy siano oraz trawa pastwiskowa. Konieczna jest również czysta i świeża woda. Ponadto do dyspozycji zwierząt pozostawać powinny w wystarczającej ilości sole mineralne w formie lizawki, pozwalające na utrzymanie alpak w dobrej formie. Średnio rocznie na jedno zwierzę potrzebne są 2 bele siana. W chłodnych okresach zimowych można podawać pasze objętościowe, nieco bardziej bogate w składniki pokarmowe np. siano z lucerny. Jednak, aby zapewnić im jak najlepsze żywienie samo siano nie wystarczy. Należy zaopatrzyć się również w inne dodatki.

Co jedzą alpaki?

Co jedzą alpaki oprócz siana? Warto zaopatrzyć się w tzw. słodkie dodatki, czyli marchewkę i wysłodki buraczane. By zminimalizować ryzyko zadławienia, marchew należy podawać w postaci tartej. Ponadto dietę alpak trzeba uzupełniać pełnowartościową karmą. Jako suplement można zastosować Alpamin z Belgii, czyli paszę mineralną z wysoką jakością minerałów.  Alpamin wspiera jakość pokrywy włosowej, płodność, witalność i odporność alpak. Ma postać smacznego granulatu, który powinien być podawany tylko jako dodatek do wysokiej jakości świeżej trawy i siana. Alpamin zawiera wysoką zawartość witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego rozwoju kości i regulacji stosunku wapnia do fosforu. Pomaga zapobiec powszechnym problemom jak np. krzywica. Zawiera również wysoki poziom biotyny, która wspiera stan okrywy włosowej i poziom biodostępnego cynku.

Sprawdź: Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

coniraya.com.pl/alpakigniezno.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023