O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2021

Autor: Michał Rybka

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych prognozuje wzrost ceny zbóż

Ceny zbóż

Rosnące ceny zbóż – głównie pszenicy, kukurydzy oraz wysokie dopłaty do soi i rzepaku to odpowiedź rynku na raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA).

Światowa produkcja pszenicy została zmniejszona łącznie o 0,6 miliona ton do 775,3 miliona ton w listopadzie, ponieważ Unia Europejska, Wielka Brytania i Turcja zgłaszają mniejsze zbiory. W tym celu USDA zakłada dla Rosji większą produkcję niż w poprzednim miesiącu.

Globalne nierówności w produkcji zbóż

Produkcja w UE wynikała głównie z korekt w dół dokonanych we Francji i Niemczech. Te korekty w dół zostały częściowo skompensowane większymi plonami pszenicy w Rumunii.
W listopadzie USDA zanotowała zwiększoną produkcję rosyjskiej pszenicy o 2,0 mln ton do obecnego poziomu 74,5 mln. Korekta ta jest zgodna z najnowszymi szacunkami zbiorów rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa. Zmniejszyło to nieco obszar zbiorów, ale zwiększyło plony pszenicy ozimej i letniej.

Światowe spożycie pszenicy zostało nieznacznie zwiększone przez USDA o 0,4 mln ton do 787,2 mln ton. Głównie ze względu na większe ilości konsumpcji w Rosji, Iranie i Turcji. W zamian zmniejszono konsumpcję dla UE, Wielkiej Brytanii, a także dla Ukrainy.

Globalny wolumen handlu zostanie zwiększony o 3,5 mln ton do nowego rekordowego poziomu 203,2 mln ton. Stoi za tym wyższy eksport z UE (co powoduje wzrost cen pszenicy w Europie ) oraz wyższy eksport z Indii, Rosji i Ukrainy.

Prognozowane globalne zapasy końcowe zmniejszyły się o 1,4 mln ton do 275,8 mln ton w listopadzie, przy czym Australia, UE i Indie mają największy udział w spadku.

Wysokie ceny zbóż wskazują na ich ogólnoświatowy niedobór

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach, odzwierciedlając bardzo silny wzrost światowej konsumpcji, przy stosunkowo niskiej światowej produkcji, stwierdza USDA w swoim miesięcznym raporcie. Produkcja pszenicy znacznie spadła z roku na rok w przypadku kilku głównych eksporterów, w tym Kanady, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu i Rosji. Było to dalekie od zrównoważenia przez większe zbiory w Unii Europejskiej, Ukrainie i Argentynie.cenyzboz2 10.11.21

Bardzo silny globalny popyt jest również decydującym czynnikiem, który prowadzi do kurczenia się światowych zapasów. Popyt na import rośnie obecnie ze względu na suchą pogodę na Bliskim Wschodzie i pojawia się dodatkowy import, zwłaszcza do Iranu i Turcji. Przetargi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej nadal podbijały ceny w zeszłym miesiącu.

Jednak około połowa światowych zapasów pszenicy jest w posiadaniu Chin. W przeszłości nie odgrywały one znaczącej roli na rynku światowym. Jednak w zeszłym roku niedobór paszy i wysokie ceny zbóż skłoniły Chiny do sprzedaży części swoich ogromnych zapasów rządowych na rynku krajowym na aukcjach. Zapasy pszenicy w Chinach spadają po raz pierwszy od dłuższego czasu. Jednocześnie Chiny importują w dużych ilościach pszenicę młynarską (m.in. z Francji), co czyni je jednym z największych światowych importerów.

Więcej kukurydzy ale mniej jęczmienia

USDA odnotowała, że światowa produkcja kukurydzy wzrosła o 5,8 mln ton do 1205 mln ton w listopadzie 2021/22. Prognoza USDA pokazuje większą produkcję na ten miesiąc na 2021/22, ale także znacznie większą konsumpcję i handel, a także wyższe zapasy końcowe w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Przewiduje się, że światowa produkcja kukurydzy będzie wyższa ze względu na większe zbiory w Argentynie i UE. W przypadku Argentyny produkcja zostanie zwiększona głównie ze względu na zwiększony obszar. Produkcja kukurydzy w UE została zrewidowana w górę do prawie 68 mln ton ze względu na wzrost w Polsce, Rumunii i Francji.

Światowa produkcja jęczmienia została zmniejszona o prawie 2 mln ton ze względu na spadki w Turcji, UE, Rosji i Ukrainie. Eksport kukurydzy rośnie z Argentyny i UE. Import kukurydzy wzrósł w Iranie i Tajlandii, ale spadł w Nigerii i Turcji. Import jęczmienia do Chin zwiększył się o 0,5 mln ton do 10,1 mln ton, do Turcji do 1,8 mln ton, natomiast do Arabii Saudyjskiej zmniejszono o 0,5 mln ton do 6,5 mln ton.

Globalne zapasy kukurydzy są wyższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, co jest spowodowane wzrostem w Chinach i Brazylii. Światowe zapasy kukurydzy wzrosły o 2,7 mln do 304,4 mln ton. Jednak w samych Chinach zgłoszono zapasy 211 milionów ton – czyli prawie 70 procent zapasów kukurydzy na całych falach.

US Corn Outlook 2021/22 na ten miesiąc przewiduje większe zbiory o 382,5 miliona ton i większe zużycie kukurydzy na etanol. Jednakże, ponieważ konsumpcja rosła nieco szybciej niż podaż, zapasy kukurydzy w USA uległy nieznacznemu zmniejszeniu.

Ceny zbóż – spadek produkcji soi w USA

USDA stwierdził spadek światowej produkcji soi o 1,1 mln tony do 384 mln ton w latach 2021/22. Spadek w Stanach Zjednoczonych i Argentynie został częściowo zrekompensowany wyższą produkcją w Indiach.

Produkcja w Argentynie została zmniejszona o 1,5 miliona ton do 49,5 miliona ton ze względu na mniejszy obszar zbiorów. Produkcja dla Indii wzrośnie o 0,9 mln ton do 11,9 mln ton.

USDA odnotował spadek światowego eksportu soi o 1,0 mln tony, do 172,1 mln, przy czym niższy eksport do Argentyny i Stanów Zjednoczonych został częściowo zrekompensowany wyższym eksportem z Brazylii i Indii. Import Chin zmniejszył się o 1,0 mln tony do 100 mln ton. Światowe zapasy soi zmniejszyły się o 0,8 mln ton do 103,8 mln ton.

Kurczące się zapasy Argentyny i Chin zostaną częściowo zrekompensowane wyższymi zapasami w USA. Prognoza dla soi 2021/22 dla USA przewiduje o 0,5 miliona ton mniejszą produkcję o 120,4 miliona ton i mniejszy eksport o 55,8 miliona ton – ale nieco wyższe końcowe zapasy.

Zobacz także: Ceny zbóż osiągają kolejne rekordy! Pszenica przebije 300 euro?

agrarheute.com/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023