O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Coraz więcej ukraińskich nauczycieli przyjeżdża na prace sezonowe do Polski

prace sezonowe

Liczba ukraińskich nauczycieli, którzy wyjeżdżają do pracy w Polsce podczas wakacji letnich, wzrosła o 15% w porównaniu do 2020 roku. Nauczyciele stanowią łącznie około 5% ogólnej liczby ukraińskich migrantów zarobkowych, którzy wyjeżdżają do Polski na letnie prace sezonowe. Taki trend zaobserwowali eksperci Centrum analitycznego Gremi Personal.

Ukraińscy nauczyciele do Polski

Zazwyczaj nauczyciele zaczynają interesować się wolnymi wakatami już w maju, przyjeżdżają do pracy w Polsce po zakończeniu roku szkolnego na Ukrainie na początku czerwca i pracują do końca sierpnia.

„Nauczyciele szukają w Polsce pracy, na takich stanowiskach, na których są w stanie szybko i dobrze zarobić w sezonie letnim. Zatrudniają się w zakładach przetwórstwa spożywczego (zakłady mięsne, rybne, cukiernicze), elektronicznych, magazynach logistycznych, a także w hotelach i restauracjach, gdzie pracownicy są potrzebni latem w sezonie turystycznym. Średnio ukraiński nauczyciel jest w stanie zarobić w Polsce od 3 do 5 tys. dolarów za 3 miesiące urlopu.” – mówi Anna Dzhobolda, dyrektor Działu Rekrutacji Gremi Personal.pracownicy sezonowi wlochy 2021

Studenci chętnie pracują nad Wisłą

Również studenci ukraińscy wykorzystują okres letni na wyjazdy do Polski, aby zarobić. Jednak w przeciwieństwie do nauczycieli są zainteresowani pracą przy mniejszej aktywności fizycznej - wakaty w fabrykach, hurtowniach odzieżowych, produkcji materiałów budowlanych, w zakresie hotelarstwa (hotele, kawiarnie, restauracje). W Polsce student w okresie letnim zarabia średnio od 2,5 do 4 tys. dolarów.

W odniesieniu do przeprowadzonego w marcu przez Centrum analityczne Gremi Personal badania socjologicznego „Puls migracji zarobkowej”, 28,4% Ukraińców pracujących w Polsce ma wykształcenie wyższe, 48% zawodowe, a 16% to specjaliści (edukacja, inżynieria, IT, medycyna). Natomiast najnowsze badania Narodowego Banku Polskiego wskazują, że około 60% Ukraińców w tym kraju pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Wpływ na to ma bardzo zła sytuacja gospodarczo – ekonomiczna w ich kraju.

Czytaj także: Iwona Michałek: rusza kampania promująca bezpieczne warunki pracy sezonowej

swiatrolnika.info 2023