O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Cyjanamid wapnia szkodliwy! Nawozy mogą uszkadzać układ hormonalny

Cyjanamid wapnia

Cyjanamid wapnia używany w nawozach może być szkodliwy dla środowiska i ludzi. To wyniki wstępnej oceny Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Środek używany w nawozach może uszkadzać układ hormonalny.

Cyjanamid wapnia jako nawóz

Jak wynika ze wstępnej oceny Cyjanamid wapniaEuropejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) cyjanamid wapnia może być szkodliwy, a jego chwastobójcze działanie uważane jest za problem. Istnieją bowiem dane, wskazujące na szkodliwe działanie środka na hormony.

Rzecznik ECHA wskazał, że może istnieć wyjątek od stosowania nawozowych granulek w systemie zamkniętym, jednak jest to nadal wstępna ocena. Bardzo prawdopodobne więc, że ECHA opowie się stosowaniu środka jako nawozu. Cyjanamid wapnia nadal nie uzyskał zatwierdzenia jako środek ochrony roślin.

Zgodnie z zaleceniami naukowców, ograniczenia stosowania nawozów zawierających cyjanamid wapnia, powinny początkowo obowiązywać przez 36 miesięcy po wejściu w życie. Konsultacje naukowe zostały zakończone w marcu, a teraz komitet ECHA dyskutuje nad dokumentacją na ich podstawie. Następnie zostaną przesłane do Komisji Europejskiej, w celu podjęcia decyzji na temat bezpieczeństwa ich stosowania.

Produkty ekologiczne – Ukraina zalewa nimi Unię Europejską!

Cyjanamid wapnia w nawozach ma skutki uboczne?

Nawozy zawierające cyjanamid wapnia wprowadzane są na rynek w formie drobno sproszkowanej i perłowej. W formie granulatu oferowany jest od około dwóch lat. Według producentów, po około 100 latach stosowania tego rodzaju nawozu nie zaobserwowano szkodliwych, długoterminowych skutków dla gleby i środowiska. Zatwierdzony nawóz jest stosowany we wszystkich krajach UE.

Nawóz ma jednak efekt wtórny. Środek zwalcza bowiem niektóre choroby roślin i szkodniki oraz działa jako herbicyd przeciwko wielu chwastom. I tutaj pojawia się problem, który dostrzega ECHA. Cyjanamid wapnia nie jest zatwierdzony do stosowania jako środek ochrony roślin. Organ doszedł do wniosku, że stosowanie nawozu nie było odpowiednio kontrolowane.

Według ECHA środek mógł zanieczyszczać wody gruntowe i pogorszyć ich jakość. Ponadto ostatnie dowody sugerują, że środek chemiczny zaburza funkcjonowanie hormonów u ludzi i może uszkadzać układ hormonalny.

Wapno azotowe było pierwszym nawozem mineralnym, który umożliwił wykorzystanie azotu atmosferycznego do odżywiania roślin. Azot otrzymany przez separację powietrza wiąże się z węglikiem wapnia w temperaturach około 1100 ° C. Tworzy to cyjanamidek wapniowy, który jest znany jako cyjanamid wapnia.

Według ECHA każdego roku w UE produkuje się około 130 000 ton cyjanamidu wapniowego, z czego nawożonych jest około 53 000 ton, co szacuje się na około 230 000 hektarów. Odpowiada to około 0,2% gruntów ornych w UE.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023