PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Zbiory jęczmienia ozimego w woj. zachodniopomorskim na poziomie 55%

Zbiory jęczmienia ozimego w woj. zachodniopomorskim na poziomie 55%

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-20 20:30:00
Zbiory jęczmienia

Zbiory jęczmienia ozimego w województwie są na poziomie 55% – poinformował w środę Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. 

Ziarno jęczmienia jest, jak podano, dorodne, w miarę dobrej jakości. Jak wskazano, plony jęczmienia ozimego wahają się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to poziom 50 dt/ha. Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów.

Opady wstrzymały zbiory jęczmienia ozimego 

“Zeszłotygodniowe opady wstrzymały zbiory jęczmienia ozimego w województwie” – poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. W powiatach nadmorskich deszcz padał z przerwami jeszcze na początku tygodnia, tak że nie było tam postępu żniw.

"Wymłacane ziarno jęczmienia ozimego jest w miarę dobrej jakości, dorodne, zawiera niewiele pośladu. Koszony jęczmień ozimy ma gęstość na poziomie 64–67 kg/hl. Są to parametry wyższe niż w ubiegłym roku, gdzie średnia gęstość była na poziomie 56–57 kg/hl" – podano.

Jak wskazano, plony jęczmienia ozimego wahają się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to poziom 50 dt/ha. "Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów" – zaznaczono.

Zbiory jęczmienia

Rozpoczęto również zbiory pszenicy ozimej

Zaawansowanie żniw wszystkich zbóż wynosi w Zachodniopomorskiem 4 proc. – w głównej mierze odpowiadają za to zbiory jęczmienia ozimego na poziomie 55 procent. W powiatach choszczeńskim, gryfińskim i pyrzyckim rozpoczęto też zbiór pszenicy ozimej na poziomie 2-4 proc. powierzchni zasiewów w danym powiecie.

Zebrano także 1 proc. powierzchni rzepaku w powiatach choszczeńskim, łobeskim, pyrzyckim, stargardzkim i wałeckim, ale należy to traktować "bardziej jako rozpoznanie niż zbiory" – poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dodano, że jakość ziarna jest dobra, a zaolejenie wynosi 45 proc.

Czytaj też: Susza dotyka obecnie jednej czwartej gruntów ornych w Polsce

PAP/fot.Wikimedia