PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Produkty zbożowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków

Produkty zbożowe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-04 08:00:00
Produkty zbożowe

Choć co piąty Polak wyeliminowałby produkty zbożowe ze swojej diety z powodu glutenu, to jednak zdecydowana większość z nas (83%) je lubi. 

Które z nich jemy najczęściej? Za co je cenimy? Odpowiedzi na te pytania przynoszą wyniki sondażu zrealizowanego w ramach kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”. Organizatorem badania jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Pieczywo i makaron to najpopularniejsze produkty zbożowe

Pieczywa, to produkty zbożowe, które najczęściej pojawiają się na naszych talerzach. Aż 60% respondentów spożywa je 1-2 razy dziennie, a 13% – nawet częściej. Polacy są też wielkimi miłośnikami makaronu – 40% ankietowanych je go kilka razy w tygodniu. 

Jak wynika z sondażu, mocną pozycję zajmują w jadłospisie wyroby cukiernicze. Ponad 1/3 z nas spożywa je kilka razy w tygodniu, a 15% – co najmniej raz dziennie. Sporadycznie na naszym stole gości kasza – niemal połowa badanych zjada ją zaledwie kilka razy w miesiącu. Co ciekawe, również połowa Polaków kilka razy w miesiącu je naleśniki. Rzadziej natomiast uwzględniamy w diecie zbożowe płatki śniadaniowe/musli czy otręby (tych w ogóle nie je co trzeci ankietowany).

“Niewątpliwie byłoby lepiej, gdyby w naszej codziennej diecie znalazło się więcej wartościowych produktów zbożowych. Takimi na przykład są kasze, których mamy naprawdę duży wybór. Są nieprzetworzone i zawierają mnóstwo składników mineralnych oraz witamin, podobnie jak otręby i płatki zbożowe. Nie namawiam do tego, by całkowicie wykluczyć z diety wyroby cukiernicze, ale z całą pewnością należy spożywać je z dużym umiarem” – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalista ds. żywienia i ekspert kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”. 

Produkty zbożowe

Dlaczego je lubimy i spożywamy?

Produkty zbożowe lubimy przede wszystkim za to, że są sycące i proste w przygotowaniu. Doceniamy też ich walory zdrowotne oraz potencjał kulinarny – możliwość przygotowania wielu różnorodnych potraw.

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Czytaj też: Czerstwe pieczywo dostaje drugie życie. Polska firma wie jak je wykorzystać

smart-media.pl/fot.gov.pl


Autor: Świat Rolnika

Eksperci IGC: Zbiory kukurydzy będą mniejsze niż przewidywano


Autor: Świat Rolnika

IGC: Prognozy zbiorów pszenicy musiały zostać obniżone


Autor: Tomasz Racki

Brytyjska marynarka wojenna chce eskortować statki z ukraińskim zbożem


BULT SMOGOWICZE