PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Kowalczyk: polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża

Kowalczyk: polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-08 11:29:00
kowalczyk

Rolnicy polscy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża – powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

„To jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy” – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że Polska w najbliższych dwóch miesiącach jest w stanie wspomóc Ukrainę w transporcie zboża maksymalnie do 1,5 mln ton miesięcznie.

Kowalczyk: tylko poagamy

"Rolnicy polscy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża. To jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy tylko" – powiedział w środę w RMF FM wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Podkreślił, że to jest "tak naprawdę w interesie rolników". "Dlatego, że jeśli kraje Afryki Północnej nie dostaną tego zboża ukraińskiego, to może się okazać, że w drugim półroczu ceny będą już całkowicie szalały. Stracimy całkowicie kontrolę nad rynkiem zbóż, a jeszcze gorzej, bo stracimy kontrolę w ogóle nad głodem" – tłumaczył.

Skala polskiej pomocy

Minister był pytany o to, ile Polska jest w stanie przewieźć ukraińskiego zboża. "W czasie takim krótkoterminowym, czyli w najbliższych dwóch miesiącach, to jesteśmy w stanie maksymalnie do półtora miliona ton miesięcznie wspomóc, co jest oczywiście częścią (...). Bez infrastruktury nowej, bez wsparcia logistycznego, technicznego więcej nie możemy zrobić" – tłumaczył Kowalczyk. Zaznaczył, że Ukraińcy chcieliby, aby tranzytem przez Polskę przejeżdżało 4,5 miliona ton zboża miesięcznie.

Kowalczyk: Czekam na konkretną pomoc UE

Dopytywany, czy Unia Europejska pomogła Polsce i Ukrainie dostarczając wagony, samochody, odparł: "Jak na razie nie, wydała komunikat 12 maja, że będzie koordynować pomoc. Korytarze solidarnościowe – ja czekam na konkretną pomoc, czyli naczepy samochodowe, wagony, urządzenia przeładunkowe mobilne, bo to jest ważne, ponieważ mamy różne tory w Ukrainie i w w Polsce. Więc to by nam się bardzo przydało" – powiedział.

Szef MRiRW wielokrotnie wcześniej podkreślał, że Ukraina jest ogromnym eksporterem zboża, ale głównie eksportuje do krajów Afryki Północnej, do krajów Bliskiego Wschodu. 

Czytaj także: Kowalczyk: Lepiej więcej płacić za żywność, niż mieć to co na Ukrainie

PAP/fot. pixabay


Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00

Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 16:05:00

Zboże zniknie z Berdiańska. Rosyjski statek już przypłynął

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:19:00

BULT SMOGOWICZE