PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Zboża / Bank roślinnych zasobów genowych w Chersoniu częściowo uratowany. Rosjanie nie zniszczyli wszystkiego

Bank roślinnych zasobów genowych w Chersoniu częściowo uratowany. Rosjanie nie zniszczyli wszystkiego

Autor: Tomasz Racki 2022-06-20 08:39:00
bank roślinnych zasobów genowych

Bank roślinnych zasobów genowych w Chersoniu nie został całkowicie zniszczony przez Rosjan – poinformował ukraińśki portal rolny AgroPortal.ua.

17. maja świat obiegła informacja o zbombardowaniu przez Rosjan ważnego ośrodka Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – banku roślinnych zasobów genowych. Komentatorzy podkreślali wówczas jak ważnym ośrodkiem dla światowego nasiennictwa jest placówka w Chersoniu. Jej wagę doceniali nawet Niemcy w czasie II wojny światowej – był to obiekt wyłączony spod licznych ataków. „Jest to jedna z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej” – mówił wówczas dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany przez portal The Insider.

Bank roślinnych zasobów genowych częściowo uratowany

W wyniku bombardowania zniszczone zostały tysiące przechowywanych w tamtejszych laboratoriach próbek – było to ponad 160 tys. odmian i hybryd roślinnych z całego świata. Ten i podobne zasoby mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukrainy i Europy, ale całego świata. 

"(Nawet) za Niemiec hitlerowskich, gdy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tego zbioru. Wręcz przeciwnie, próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych" – wyjaśniał w maju Awramenko. „Wszystko zamieniło się w popiół - dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego! Łącznie z odmianami liczącymi setki lat, pradawnymi, których nie uda się już odzyskać. Wszystko spłonęło” – dodał. 

Po dokładnych oględzinach miejsca zdarzenia okazało się, że nie cały Bank roślinnych zasobów genowych został zniszczony. Całkowite straty odnotowano w centrum selekcyjnym, w którym znajdowała się część zbóż jarych przeznaczonych do siewu wiosennego. Bombardowanie zniszczyło także część laboratoriów, choć nie wszystkie. Naukowcy, gdy Rosjanie zaczęli zbliżać się do ośrodka, wykonali także duplikaty części zbiorów. 

Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę państwa całego świata, łącznie z Rosją, zamawiały próbki z charkowskiej puli genowej, aby tworzyć własne odmiany.

bank roślinnych zasobów genowych

Czytaj także: Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych. Chronili go nawet naziści

Agroportal/agronews/FB/fot. pixabay


Susza występuje w całym kraju; najmocniej dotyka zboża jare i ozime

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 16:30:00

Rosjanie ukradli z okupowanych terenów ponad 25 proc. zapasów zboża

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 09:24:00

Ukraińscy rolnicy boją się trzymać zboże w silosach

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 16:05:00

BULT SMOGOWICZE