O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Cylindrosporioza roślin kapustnych – choroba grzybowa atakująca uprawy

Cylindrosporioza roślin kapustnych

Cylindrosporioza roślin kapustnych, to grzybowa choroba roślin, wywoływana przez należący do gromady workowców gatunek Pyrenopeziza brassicae. 

Dawniej choroba ta nazywana była cylindrosporiozą roślin krzyżowych. Wysoka wilgotność powietrza i temperatury 10-15°C powodują, że choroba może występować epidemicznie. Ponadto chorobie sprzyja ciepła zima oraz wilgotna jesień i wiosna, uszkodzenia i osłabienia roślin i zwiększony udział roślin kapustowatych w zmianowaniu. Występuje ona na wielu gatunkach roślin należących do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), największe szkody wyrządza w uprawach rzepaku.

Cylindrosporioza roślin kapustnych – charakterystyka choroby

Źródłem infekcji roślin są resztki pożniwne oraz nasiona. Cylindrosporioza roślin kapustnych i jej objawy mogą zostać zaobserwowane na wszystkich nadziemnych częściach roślin, najczęściej wiosną od fazy wzrostu pędu, ale do infekcji dochodzi już jesienią. W miarę rozwoju choroby kutikula liścia pęka, liść ulega deformacji i zamiera. 

Z kolei na łodygach występują początkowo białe lub szare plamy z czarnymi cętkami na obwodzie, później kilkucentymetrowe, podłużne, jasnobrunatne plamy o chropowatej, popękanej powierzchni z ciemną obwódką. Na porażonych łuszczynach powstają brązowe, podłużne plamy. Łuszczyny przy silnym porażeniu ulegają zniekształceniu, zasychają i przedwcześnie dojrzewają.

Cylindrosporioza roślin kapustnych

Ocena szkodliwości choroby oraz jej zwalczanie

Silnie porażone plantacje mogą wydać niższy plon nawet o 50 procent. Cylindrosporioza roślin kapustnych posiada próg szkodliwości na poziomie 20 procent w okresie jesiennym i około 10-15 procent na wiosnę.

Ograniczanie i zwalczanie cylindrosporiozy roślin krzyżowych polega na zaprawianiu nasion, opryskiwaniu roślin oraz przestrzeganiu poprawnej agrotechniki, na którą składa się: odpowiedni płodozmian, zalecana gęstość siewu i głęboka orka. Opryskiwanie przeprowadza się wiosną, od fazy czterech liści do fazy rozety. Zalecane są fungicydy triazolowe (metkonazol) i benzimidazolowe (karbendazym).

Rozwiązaniem jest także uprawa odmian odpornych na P. brassicae. Zwiększoną odporność posiadają np. niektóre zagraniczne odmiany rzepaku.

Obserwacje pod kątem występowania objawów porażenia należy wykonać w fazie dojrzewania łuszczyn. Analizuje się po 25 losowo wybranych roślin w 4-6 różnych punktach pola, ogółem 100 do 150 roślin. Na plantacjach powyżej 2 ha należy zwiększyć liczbę punktów o 1 na każdy następny hektar. Oblicza się w ten sposób procent upraw, które dotknęła cylindrosporioza roślin kapustnych.

Czytaj też: Zgnilizna twardzikowa – groźna choroba grzybowa atakująca uprawy

cdr.gov.pl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023