PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Sadownicy otrzymają pomoc? Chodzi o jabłka deserowe

Sadownicy otrzymają pomoc? Chodzi o jabłka deserowe

Autor: Tomasz Racki 2022-04-20 14:04:00
Sadownicy

Sadownicy mogą liczyć na pomoc z środków UE  do sprzedaży jabłek deserowych skierowanych do przetwórstwa – przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów. 

Resort rolnictwa wskazuje, że jest to związane z problemami na rynku tych owoców spowodowanymi m.in. wojną w Ukrainie. Chodzi projekt rozporządzenia w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dla producentów jabłek. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem.

Sadownicy w trudnej sytuacji

Jak uzasadnia resort rolnictwa, "aktualnie mamy do czynienia z nadzwyczajnymi zaburzeniami funkcjonowania rynku jabłek deserowych wywołanymi ograniczeniem dostępu do rynku białoruskiego i innych rynków eksportowych spowodowanym wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2022 r. embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej i rosyjską agresją w Ukrainie".

Spadek popytu na jabłka pogłębił się w związku z wojną w Ukrainie, w szczególności wobec częściowego lub całkowitego zablokowania łańcucha dostaw przebiegającego przez terytorium Ukrainy, Białorusi lub Rosji. Sadownicy szczególnie to odczuli. Wojna przyczynia się też do większej podaży m.in. jabłek pochodzących z państw trzecich (np. Mołdawii), które ze względów politycznych zrezygnowały z ich eksportu na rynek Federacji Rosyjskiej, licząc na ich sprzedaż na rynku unijnym.

Komisja Europejska chce pomóc

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (z dnia 23 marca 2022 r.). przewidujące nadzwyczajną pomoc dla producentów w sektorach rolnych. Na ten cel zostanie wykorzystana rezerwa kryzysowa w wysokości 500 mln euro na całą UE. Polsce przypada ponad 44 mln euro.

Sadownicy pomoc muszą otrzymać teraz

Wykorzystując te fundusze, ministerstwo rolnictwa chce pomóc sadownikom poprzez zmniejszenie podaży jabłek deserowych na rynku i skierowanie części ich do wykorzystania jako surowiec dla przetwórstwa. Jabłka znajdujące się wciąż w chłodniach producentów zostałyby kupione przez zakłady przetwórcze w maju i ewentualnie czerwcu br. w celu ich przetworzenia.

"Zakłada się, że produkcja jabłek, która w normalnych warunkach trafiłaby na rynek białoruski i inne rynki eksportowe zostanie zagospodarowana w alternatywny sposób na cele spożywcze. Do wsparcia kwalifikować się będą wyłącznie jabłka deserowe, tj. spełniające minimalne wymagania jakości handlowej przewidziane w ramach normy dla klasy II" – poinformowano. Dodano, że "skuteczność proponowanej pomocy wymaga jej pilnego uruchomienia".

W ocenie resortu nadwyżka może sięgać 200-300 tys. ton jabłek.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2022 r.

Czytaj także: Zapasy jabłek w Europie znacząco wzrosły, a w USA zanotowano spadki

PAP/fot. pixabay


Pigwa gruszkowa – owoc o świetnych walorach zdrowotnych i estetycznych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-03 15:00:00

Truskawka elsanta – silna, soczysta i łatwa w uprawie truskawka

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-03 14:00:00

Zdrowy materiał szkółkarski to gwarancja opłacalności produkcji sadowniczej

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-01 20:00:00

BULT SMOGOWICZE