PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Mołdawskie jabłka wyglądają niesamowicie świeżo i są tanie

Mołdawskie jabłka wyglądają niesamowicie świeżo i są tanie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-01 11:00:00
mołdawskie jabłka

Jak wskazuje portal EastFruit, mołdawskie jabłka w maju wyglądały w sieciach supermarketów na niesamowicie świeże. 

Jakość jabłek w sieci supermarketów Kiszyniów znacznie się poprawiła. Wraz z odmianami Granny Smith, Golden Delicious, Gala, Braeburn, nawet odmiana oznaczona po prostu jako „czerwone jabłka” wygląda niesamowicie świeżo jak na tę porę roku, posortowana według kalibru i kształtu.

Mołdawskie jabłka to teraz świetna jakość i cena

W tym miesiącu mołdawskie jabłka mogą naprawdę poszczycić się jakością. Jak donosi portal EastFruit, ich jakość w sieci supermarketów Kiszyniów poprawiła się. Zarówno odmiany Granny Smith, Golden Delicious, Gala, Braeburn czy też po prostu  „czerwone jabłka” wygląda świeżo jak na tę porę roku. Jeśli chodzi o ceny, to stołecznych supermarketach praktycznie nie zmieniły się od około pięciu tygodni. Ceny ustabilizowały się w przedziale 11-14 lei/kg (0,61-0,78 USD/kg). To oznacza, że jabłka są aktualnie najtańszymi owocami. Ich ceny są niższe niż m.in. banany, mandarynki, gruszki oraz wiśnie czy też morele. Biorąc pod uwagę dość dobrą jakość jabłek, zdaniem niektórych pracowników supermarketów, „pod koniec sezonu mogą one stać się preferowanymi produktami dla niektórych kategorii."

mołdawskie jabłka jakość

Sposób na niewyeksportowane jabłka

Mołdawskie jabłka w lepszej jakości w sieciach handlowych to prawdopodobnie próba sprzedaży przez wiodące przedsiębiorstwa ogrodnicze i handlowców przynajmniej stosunkowo niewielkiej liczby jabłek, które nie zostały wyeksportowane. Wskazują na to, chociażby dwa fakty. Po pierwsze, według wstępnej oceny specjalistów ze stowarzyszeń producentów rolnych, w maju mołdawscy eksporterzy jabłek raczej nie będą w stanie powtórzyć wysokiego wyniku kwietniowych dostaw zewnętrznych (32 tys. ton). Po drugie, kalibrowane mołdawskie jabłka małego kalibru pojawiły się w niektórych sklepach w opakowaniach typu flow pack z informacją w języku angielskim, czyli wyraźnie przeznaczone na eksport.

Przypominamy, że według Mołdawii, w styczniu br. wyeksportowano z kraju około 26 tys. ton jabłek. Odpowiednia wartość za poprzedni miesiąc to 19,5 tys. ton, za styczeń 2021 r. 14 tys. ton. 

Przeczytaj także: Mołdawskie jagody przez wojnę trafią na rynki europejskie

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE