PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Minikiwi coraz popularniejsze. Zachęciły już 4,5 miliona konsumentów 

Minikiwi coraz popularniejsze. Zachęciły już 4,5 miliona konsumentów 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-25 01:00:00
minikiwi

Minikiwi jest jednym z najzdrowszych i najbardziej oczekiwanych polskich superowoców. Dwa lata temu owoce tego małego kuzyna kiwi jadło 3,6 mln Polaków.

W 2021 roku konsumentów było już 3,9 mln. Wiosną 2022 roku Kantar zapytał o to, które mniej znane i uprawiane w Polsce gatunki chcielibyśmy spróbować? Wśród najchętniej wskazywanych jest minikiwi. Chęć spróbowania tego owocu w nadchodzącym sezonie deklaruje 14% dorosłych Polaków, czyli 4.522.905 osób.

Minikiwi coraz chętniej spożywane 

„Widać wyraźny wzrost w porównaniu do wyników uzyskanych w sezonie 2020 i 2021. Z naszych badań wynika, że owoc jadło już 3,9 mln osób (Kantar, październik 2021). Aktualne badania pokazują 4,5 mln konsumentów zainteresowanych konsumpcją. Najwięcej jest ich w dużych miastach, między 100-500 tys., oraz wśród osób w dobrej sytuacji materialnej” – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Polska.

„Wzrastające zainteresowanie owocami bardzo cieszy. To efekt intensywnych działań promocyjnych wielu osób zaangażowanych w rynkowy sukces tych owoców. Zarówno producentów jak i osób działających w ramach kampanii “Czas na polskie superowoce!”. Obserwujemy tu wyraźny trend wzrostowy. 5 lat temu owoce minikiwi były prawie w ogóle nieznane, aktualne wyniki to ogromny sukces. Liczymy, że w niedługim czasie owoce polskiego minikiwi na dobre zagoszczą na stołach Polaków” – mówi dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW, promotor gatunku i współpracy w całym łańcuchu dostaw.

minikiwi

Dlaczego mówimy „polskie minikiwi”?

Minikiwi coraz częściej określane jest jako „polskie”. Na tej samej zasadzie jak borówka wysoka nazywana jest ciągle jeszcze amerykańską. Określenie pochodzi od kraju, w którym gatunek „udomowiono”. Mało kto, z licznych miłośników tych owoców, wie, że za jego sukcesem stoi prof. Piotr Latocha i SGGW w Warszawie.

„Cieszy fakt, że tak wiele osób chce poznać produkowane przez nas owoce. To mocne potwierdzenie słuszności decyzji o rozpoczęciu uprawy. Deklaracje dobrze wróżą przyszłej konsumpcji. Liczę, że poznawanie walorów zdrowotnych i smaku jeszcze zwiększy liczbę osób regularnie jedzących minikiwi” – dodaje Kamil Osoś, plantator minikiwi z Białośliwia w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim.

Produkcja minikiwi nie należy do najłatwiejszych. Wymaga sporo nakładów i starań. Owoce kojarzone są z klasycznym kiwi. W odróżnieniu, są poręczne i zjada się je ze skórką.

Jeden z najbardziej odżywczych owoców

Ta wygodna w konsumpcji zdrowa przekąska jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. Zdecydowanie najbogatszym źródłem luteiny wśród wszystkich masowo spożywanych owoców i najbogatszym źródłem mio-inozytolu, czyli witaminy B8. A to początek listy. Minikiwi zawiera ponad 20 różnych związków prozdrowotnych, w tym duże ilości błonnika.

„Rosnące zapotrzebowanie to wiadomość, która doda nam sił w zmaganiach z nadchodzącymi przymrozkami. Chcemy w Polsce wyprodukować wystarczającą ilość owoców, tak aby zaspokoić apetyt 4,5 mln konsumentów. Jest to bez wątpienia ogromy sukces kampanii promocyjnej superowoców minikiwi” – dodaje Paweł Osoba, plantator z województwa lubelskiego, gmina Baranów, członek Stowarzyszenia Plantatorów Minikiwi.

„W zeszłym roku sprzedaż nie była łatwa, ale była udana. Ludzie próbują i wracają. W sumie mnie to nie dziwi, kto jak kto, my plantatorzy wiemy, że minikiwi wystarczy spróbować by od razu stać się jego fanem. Z utęsknieniem czekam na tegoroczny sezon” – podsumowuje Jakub Uljasz, plantator minikiwi z Olszam w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w gminie Promna.

Minikiwi zyskuje popularność od około 20 lat. Ma coraz więcej odmian i coraz większą grupę doświadczonych plantatorów. To kolejny, obok aronii, porzeczki, wspomnianej jagody kamczackiej, borówki, malin i truskawek, gatunek, którego jesteśmy jednym z największych producentów na świecie.

Sezon na polskie superowoce zaczyna się od wiosennych truskawek. Minikiwi doskonale przedłuża tę „jagodową sztafetę” i pomaga nam naturalne wzmacniać odporności w okresie jesiennym. 

Badanie zrealizowała firma Kantar w ramach projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Sondaż zrealizowano 11-16 marca 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1002 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI). Projekt sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Czytaj też: Tak źle jeszcze nie było. Eksport gruszek odnotował drastyczne spadki

PAP/fot. PAP

 


Autor: Świat Rolnika

Mniejsze plony i złe warunki pogodowe. Produkcja jabłek w Chinach bije na alarm


Autor: Świat Rolnika

Polacy coraz chętniej sięgają po mało znane owoce. Dereń jest jednym z nich


Autor: Michał Rybka

Problemy egipskiej gospodarki. Polskie jabłka tracą główny rynek zbytu


BULT SMOGOWICZE