PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00
Kiedy sadzić borówki

Jeśli decydujemy się na uprawę borówki amerykańskiej, musimy pamiętać, kiedy sadzić borówki i w jaki sposób dbać o ich rozwój. 

Decydując się na sadzenie borówki w swoim ogrodzie, należy zadbać o spełnienie wymagań glebowych i stanowiskowych. Podłoże musi być kwaśne, a stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Warto wiedzieć, że borówkom zagrażają różne choroby m.in. bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze.

Gleba i stanowisko pod uprawę

Borówki muszą mieć podłoże kwaśne, najlepiej o odczynie 3,5-4,5 pH. Odczyn gleby musi być stale kontrolowany i utrzymywany na niezmienionym poziomie. Jeśli chodzi o podłoże, to tutaj należy wybrać miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Borówki najlepiej rosną na glebach nagrzanych nawet do 20 stopni Celsjusza. 

Przystępując do sadzenia, należy znać kilka zasad. Przede wszystkim sadząc kilka krzewów borówek obok siebie, zachowajmy odstęp 80–120 cm między dołami. Nie należy zasypywać dołu równo z ziemią. Powinna powstać niecka, w której woda będzie zbierać się i wolno wchłaniać w podłoże. Borówki mają płytki system korzeniowy, dlatego wymagają regularnego podlewania. Zanim jednak przystąpimy do sadzenia, należy wiedzieć kiedy sadzić borówki, ponieważ jest to najważniejsze w całym procesie uprawy. 

kiedy sadzić borówki termin

Kiedy sadzić borówki?

Borówki amerykańskie najlepiej sadzić wiosną albo jesienią. Mimo że sadzonki można wkładać do gruntu przez cały sezon, to nie należy robić tego latem. Wysokie temperatury i sucha ziemia latem nie będą sprzyjać świeżo posadzonej roślinie. Ogrodnicy na pytanie kiedy sadzić borówki, aby sadzonka rozwijała się najlepiej, odpowiadają zgodnie: termin od września do października lub od marca do kwietnia. 

Pamiętajmy o problemach odpornościowych borówki. Nie jest ona zbyt odporna na choroby bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Może zostać zaatakowana m.in. przez mączniaka prawdziwego, zgorzela pędów, szarą pleśń, antraknozę borówki czy białą plamistość liści. Bardzo ważne jest usuwanie chwastów w uprawie, ponieważ przez ich nadmiar w uprawie mogą pojawić się takie szkodniki, jak przymiotno, muchotrzew, rdest, tasznik, skrzyp polny czy szczaw. 

Sprawdź też: Borówki – pierwsze peruwiańskie owoce dotarły do Holandii!

grupatopex.com/fot.pixabay.com