PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ziemniaki Gala – popularna odmiana na polskich stołach

Ziemniaki Gala – popularna odmiana na polskich stołach

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-12 21:00:00
Ziemniaki gala

Ziemniaki Gala to gatunek ogólnoużytkowy. Są najczęściej wybieraną odmianą ziemniaka jadalnego w Polsce. Jako składnik polskich potraw tradycyjnych m.in. kopytek czy babki ziemniaczanej, ziemniaki te sprawdzają się doskonale.

Ziemniaki Gala to popularna odmiana w PolsceProjekt bez tytułu - 2021-06-05T154425.667.png

Ta odmiana ziemniaka jest jedną z najpopularniejszych odmian, jaka jest sadzona i spożywana w Polsce. Wysoka jakość jadalna Gali utrzymuje się przez cały okres przechowywania. Dzięki okrągło-owalnemu kształtowi bulw i płaskim oczkom nadaje się do maszynowego obierania. Jest to odmiana o typie spożywczym A/B-B. Kształtne bulwy (okrągło-owalne) ułatwiają mycie i pakowanie. Ziemniaki gala są w główniej mierze przeznaczone do sprzedaży detalicznej.

Ziemniaki tej odmiany dobrze sprawdzają się w zupach, sałatkach, ale również jako składnik tradycyjnych potraw np. babki ziemniaczanej. Na polskich stołach króluje jako dodatek do obiadku, jako zwykły ziemniak z wody oraz puree. Bulwy zazwyczaj nie przebarwiają się w trakcie oraz po ugotowaniu. 

Ziemniaki Gala – specyfika

Ziemniaki Gala cechuje bardzo wysoka wydajność, niewielka skłonność do czarnej plamistości i brak skłonności do przebarwień. Co ważne, ta odmiana jest wyjątkowo wysoko odporna na zarazę łodyg, wirusa y i rhizoctonię. Są średniej wielkości, mają gładką skórę i płaskie oczka. Zapewniają wysoką wydajność i duże zbiory.

Do cechów wegetacyjnych tej odmiany należy: szybkie zwieranie rzędów i równomierny rozwój roślin. Odmiana ta ma średniowysokie krzaki, jest typem o wyważonym stosunku masy liści do łodygi, kolor kwiatów jest biały, a ilość kwiecia niewielka. Na bulwach występują charakterystyczne plamki po zaschniętych przetchlinkach. Ziemniaki gala posiadają bardzo dobrą zdolność przechowalnicza i wyróżniają się średnim spoczynkiem kiełkowania. 

Wymagania w uprawie Gali 

Ziemniaki Gala mają znacznie większe zapotrzebowanie wodne niż inne odmiany. Dlatego na glebach bardzo suchych i przesuszających się prawdopodobnie trzeba będzie zastosować dość obfite i częste podlewanie. Optymalne będzie stanowisko słoneczne, jasne i ciepłe. Dobrze sprawdza się podłoże lekkie i przepuszczalne, ale dość żyzne. Żeby zwiększyć jego jakość i poprawić strukturę, jesienią przed posadzeniem ziemniaków należy zasilić je dobrze przerobionym obornikiem. 

Przeczytaj również: Profesjonalna produkcja ziemniaka w systemie ekologicznym

granumfn.pl/norika.pl/gala/fot.pexels.com


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE