PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ziemniaki – codzienne spożywanie jest dobre dla zdrowia

Ziemniaki – codzienne spożywanie jest dobre dla zdrowia

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-07-31 19:00:00
Ziemniaki

Naukowcy zmienili zdanie na temat korzyści, jakie ziemniaki mają dla organizmu człowieka. Renoma produktu, który wcześniej uważano za szkodliwy dla zdrowia i sylwetki, została „zrehabilitowana” dzięki staraniom naukowców z University of Pennsylvania, którzy niedawno odkryli nowe użyteczne właściwości ziemniaków.

Ziemniaki – wyniki badań amerykańskich naukowców

Grupa ekspertów wybrała ochotników, którzy podczas eksperymentu musieli przez dwa tygodnie jeść na dwóch różnych dietach. Pierwsza część otrzymywała codziennie pieczone lub gotowane na parze ziemniaki. Dieta drugiej grupy uczestników składała się wyłącznie z dodatków ryżowych i innych zbóż.

Pod koniec okresu badań naukowcy zmierzyli każdego uczestnika eksperymentu z markerami ryzyka metabolicznego. Porównali także poziom glukozy we krwi, cholesterol, insulinę i ciśnienie krwi badanych.

Ku zaskoczeniu ekspertów okazało się, że stereotypy dietetyków nie były uzasadnione: wyniki badań były lepsze nie u konsumentów zbóż, ale w grupie spożywającej dania ziemniaczane.

Należy zauważyć, że obecnie naukowcy nie mogą dojść do konsensusu co do wpływu jaki mają ziemniaki na organizm człowieka. Wielu uważa, że ​​szkodliwe właściwości produktu znacznie przewyższają korzyści. Jednak eksperci nadal badają wpływ różnych potraw ziemniaczanych.

Amerykańscy naukowcy zbadali zalety przecieru dla sportowców trenujących, ponieważ zwiększa on zawartość żelu węglowodanowego w organizmie. Brytyjscy naukowcy wynaleźli bezpieczny sposób smażenia ziemniaków bez uwalniania czynników rakotwórczych.

Czytaj też: Odmiany ziemniaków – na co warto zwrócić uwagę?

Ziemniaki – wartości odżywcze

Ziemniaki są lekkostrawne, a zawarteZiemniaki 022 w nich związki są łatwo przyswajalne. Prawie nie zawierają tłuszczu (około 0,1 procenta) i dostarczają mało kalorii (średnio 77 kcal w 100g). Do tego mają właściwości zasadotwórcze, dzięki czemu równoważą kwasotwórcze oddziaływanie na organizm mięsa, z którym je zwykle podajemy.

Ziemniaki obfitują w potas obniżający ciśnienie krwi oraz magnez, który jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres. Mają też nieco wapnia, żelaza i fosforu. Dostarczają także niemal wszystkich witamin – najwięcej jest w nich witaminy C. Szare bulwy mają nieco witamin A, B1, B2, B3, B6 i PP. Wprawdzie nie ma ich zbyt wiele, ale – jako że jadamy ziemniaki często i w sporych ilościach – są ich ważnym źródłem. Poza tym kartofle zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i obniża poziom cholesterolu.

Mają wprawdzie niewiele białka (2 procenty), ale gdy uzupełnimy je pełnowartościowym białkiem zwierzęcym (czyli w zestawie ziemniaki plus porcja mięsa), zostanie ono najefektywniej wykorzystane Poza tym są źródłem energii, której dostarcza skrobia (14–25 procent). Warto wiedzieć, że stare ziemniaki są bardziej kaloryczne niż młode, ale mają mniej witaminy C. Za to zawierają więcej potasu i fosforu, witamin B1 i B6.

agronews.ua/fot.Piqsels/Pixabay


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE