O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-03-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Zdrowie roślin – nowe regulacje prawne, a ochrona przez agrofagami

Zdrowie roślin

Weszły w życie dwie nowe ustawy, które swoimi przepisami regulują pracę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wprowadzając przepisy unijne mające kluczowy wpływ na zdrowie roślin.

Zdrowie roślin – o jakie ustawy chodzi?

Zdrowie roślin będą regulować dwa nowe akty prawne:

1. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami (Dz.U. 2020 r., poz. 424)
2. Ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz.U. 2020 r., poz. 425)

Zdrowie roślin, a ustawa o ochronie roślin przed agrofagami

Ustawa ta, wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy prawa Unii Europejskiej – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/2031 z zdrowie roslin agrofagidnia 26 października 2016 r. w sprawie ochronnych roślin przeciwko agrofagom oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia roślin i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) – w zakresie rozwiązań ograniczających ryzyko zawleczenia do Polski i Unii Europejskiej i zadomowienia się na terenie kraju i Unii nowych, niewystępujących dotąd agrofagów – wiroidów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy, atakujących rośliny – mogących spowodować istotne straty gospodarcze.

Zdrowie roślin – kto nad nim czuwa?

Państwowa Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jak do tej pory, realizować będzie zadania z zakresu zdrowia roślin. Natomiast niezmiennie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa kontrolować będzie realizację przepisów rozporządzenia 2016/2031 oraz występowania agrofagów i też on jest właściwy w wydawaniu decyzji administracyjnej w chwili stwierdzenia występowania agrofagów kwarantannowych lub innych, które bezzwłocznie należy zwalczyć. Ponadto będzie prowadził urzędowy rejestr podmiotów profesjonalnych, czyli poprzedni rejestr przedsiębiorców, wydawał świadectwa fitosanitarne eksportowe i reeksportowe z krajami nie należącymi do UE oraz paszporty roślin, zawierające informacje o zdrowiu roślin. Nowością jest dopuszczenie opcji wyznaczenia obszarów wolnych od konkretnych agrofaków przez rozporządzenie wojewody.

Czytaj także: Koronawirus w rolnictwie – ministerstwo wydało instrukcje

Zdrowie roślin, a ustawa o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Celem ustawy jest uregulowanie obowiązków, organizacji i norm działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przepisów prawa Unii Europejskiej w obszarze organizacji i sposobu działania urzędowych laboratoriów wykonujących badania w zakresie ochrony roślin i nasiennictwa oraz zdrowia roślin.

piorin.gov.pl/AO/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023