O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja buraków we Francji może wzrosnąć nawet o 26%

Produkcja buraków

Oczekuje się, że francuska produkcja buraków cukrowych w tym sezonie odbije się po słabych zbiorach w 2020 roku. Według pierwszego szacunku produkcji dokonanego przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa i opublikowanego przez jego służby statystyczne Agreste, kraj ten wyprodukuje w tym sezonie 33,1 milionów ton, czyli o 26% więcej niż w poprzednim sezonie. Pomimo ożywienia, tegoroczna produkcja będzie o 10% niższa od średniej z ostatnich 5 lat. Z kolei producenci buraków i cukrownie w Niemczech są pod presją. W Nadrenii, według tamtejszego stowarzyszenia producentów buraków, w zeszłym roku 20 procent rolników posiadających buraki zrezygnowało z działalności.

Produkcja buraków we Francji

Produkcja buraków we Francji może wzrosnąć. Średni plon szacowany jest na 81,4 t/ha, czyli więcej od 62,2 t/ha osiągniętego w 2020 r., ale mniej od średniej z ostatnich 5 lat wynoszącej 82 t/ha. Powierzchnia zasiewów w kraju w 2021 roku wyniosła 407 tys. ha.

Ministerstwo podtrzymało prognozy produkcji ziemniaków do przechowywania i ziemniaków średniowczesnych. Zbiory oszacowano na 6,5 milionów ton, czyli o 4% mniej od rekordowego poziomu z 2020 roku.

 Fundacja Viva nie pozwala sprawdzić stanu zwierząt! Co ukrywają?

Produkcja buraków w Niemczech

Złe ceny, zakaz neonikotynoidów i nierówna konkurencja Produkcja buraków w UE sprawiają, że produkcja buraków w Niemczech spada. Producenci buraków i cukrownie w Niemczech są pod presją. W Nadrenii, według tamtejszego stowarzyszenia producentów buraków, w zeszłym roku 20 procent rolników posiadających buraki zrezygnowało z działalności.

To pokazuje dramat sytuacji

– powiedział dyrektor zarządzający Peter Kasten.

Rynek cukru znajduje się w stanie wstrząsu: od zniesienia ogólnounijnych stałych kwot cukru rolnicy i cukrownie musiały stawić czoła międzynarodowej konkurencji. Widać to po cenach cukru. Po liberalizacji europejskiego rynku krajowego spadły one do historycznie niskiego poziomu około 312 euro za tonę.

Spadek cen sprawił, że produkcja buraków w Niemczech znalazła się w poważnych tarapatach finansowych. Rezultat: wielu plantatorów buraków rezygnuje z upraw, a cukrownie są zamykane – ponieważ nie przynoszą już zysków: pokazuje to również najnowszy przykład z Leopoldsdorf w Austrii. A dokąd rolnicy mają dostarczyć buraki, gdy fabryki już nie ma?

freshplaza.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023