O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Warzywa cebulowe – nawożenie w uprawie ekologicznej

Warzywa cebulowe

Warzywa cebulowe to rośliny o standardowych potrzebach pokarmowych. Najczęściej źle znoszą nawożenie organiczne, jednak preferują gleby dobrze zasobne z wysokim poziomem próchnicy.

Warzywa cebulowe – nawożenie obornikiem

Warzywa cebulowe w szczególności cebulę powinno się uprawiać w drugim roku po nawożeniu obornikiem, jednak należy pamiętać, że uprawę pora powinno się rozpocząć już w pierwszym roku po oborniku ze względu na jego wysokie zapotrzebowanie na azot. Nawożenie obornikiem wymaga dostosowania się do obowiązujących przepisów prawa, które związane są m.in. z prawem wodnym i określają terminy stosowania nawozów azotowych oraz ich przechowywania. Obornik, który ma być zastosowany na gruntach ornych może być zastosowany do 31 października. Należy pamiętać, że można go zastąpić np. nawozami zielonymi – głównie roślinami motylkowatymi, które uprawia się zarówno w plonie głównym, jak i w przedplonie.

Nawozy ekologiczne, a warzywa cebulowe

Kolejnym źródłem azotu, które preferują warzywa cebulowe są również nawozy i środki, które poprawiają właściwości gleby, dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych. W Polsce jednostką, która odpowiada za ocenę i potwierdzenie możliwości stosowania w ekologicznych gospodarstwach tychże środków jest IUNG-PIB w Puławach. Jednostka prowadzi również wykaz już zaakceptowanych środków i wciąż poszerza go o nowe pozycje.

Czytaj także:  Zbiory pszenicy – rekordowy sezon i duże zapasy w Chinach

Warzywa cebulowe – analiza glebowa kluczowym działaniem w uprawie ekologicznej!

Nawożenie, szczególnie w gospodarstwieWarzywa cebulowe ekologiczne ekologicznym, powinno dostosować się do wyników analiz glebowych. Wynika to przede wszystkim z przepisów, które określają sposób nawożenia w rolnictwie ekologicznym – nawożenie mineralne powinno zostać zastosowane tylko wtedy, kiedy jest uzasadnione, a racjonalna gospodarka nawozowa opiera się na faktycznym zapotrzebowaniu na określone składniki pokarmowe i w określonych dawkach. Analizę glebową powinno przeprowadzać się przynajmniej raz na 4 lata, chociaż doświadczeni rolnicy, uprawiający warzywa cebulowe, robią to nawet rokrocznie – głównie z tego względu, że przeprowadzenie analizy wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych, niż zastosowanie zbyt wysokiej dawki nawozu, której roślina i tak nie wykorzysta.

Warzywa cebulowe – azot jednym z najważniejszych składników pokarmowych

W uprawie warzyw cebulowych świetnym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie analizy ogrodniczej, która daje dużo bardziej dokładny obraz zawartości danych składników pokarmowych w glebie i umożliwia znacznie efektywniejsze przeprowadzenie procesu nawożenia. Określenie dawki azotu powinno przeprowadzać się na podstawie analizy azotu mineralnego. Azot jest pierwiastkiem, który cechuje duża dynamika w glebie, dlatego też powinno się odpowiednio dostosować nawożenie azotowe zarówno do potrzeb rośliny, jak i warunków siedliskowych oraz oczekiwań co do plonu.

Warzywa cebulowe – nie oszczędzaj na analizie glebowej!

Należy pamiętać o tym, że nie przeprowadzenie analizy glebowej jest jedynie pozorną oszczędnością w gospodarstwie ekologicznym, w którym uprawia się warzywa cebulowe. Niewystarczająca ilość mikro i makroelementów może zauważalnie ograniczyć plon, a co za tym idzie – sam dochód rolnika. Natomiast zbyt wysoka dawka nawozowa jest jedynie nieuzasadnioną i kosztowną inwestycją, ze względu na to, że roślina pobierze tylko tyle składników pokarmowych, ile w rzeczywistości potrzebuje.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023