PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Porady rolnicze na listopad. Zadbajmy o pola, sady i ogrody

Porady rolnicze na listopad. Zadbajmy o pola, sady i ogrody

Autor: Emilia Gromczak 2021-11-07 20:00:00
Porady rolnicze

Porady rolnicze mogą okazać się skuteczne, pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich mechanizmów działań. Listopad zwiastuje nadejście adwentu i okresu zimowego, stanowi ostateczne zamknięcie cyklu prac gospodarczych.

W tym okresie należy zadbać o swoje pola, sady oraz ogrody. Przygotujmy zagony do następnego sezonu oraz zabezpieczmy przed mrozem i gryzoniami młode drzewka. Warto również wysiać niektóre warzywa dla uzyskania wcześniejszych zbiorów wiosną.

Pola, sady i ogrody w listopadzie

W listopadzie zamykamy cykl prac gospodarczych. W polu trwają intensywne zbiory roślin okopowych, kukurydzy i warzyw gruntowych. W tym okresie,  jeśli gleba nie jest zamarzniętaporady rolnicze przymrozki lub pokryta śniegiem, wywożony jest obornik i gnojowica. Co do sadów i ogrodów porady rolnicze jasno wskazują, że należy uprzątnąć resztki roślin uprawnych i przeznaczyć je na kompost. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym w tzw. dni owocowe kończy się sadzenie drzew i krzewów owocowych. W tym czasie należy usunąć również owoce pozostające na drzewach. Należy wykonać cięcie, jest ono szczególnie rekomendowane w przypadku drzew i krzewów liściastych. W tzw. dni korzeniowe wysiewamy nasiona wczesnych odmian marchwi i pietruszki. Systematycznie grabimy trawniki, by usunąć gnijące liście. Podlewamy różaneczniki i inne ozdobne rośliny zimozielone. Warto również przygotować ogród na pierwsze przymrozki. Warto kupić osłony, kaptury i agrowłókninę, by były już na miejscu. Pamiętajmy jednak, że zbyt wczesne zakładanie osłon jest niewskazane. A kilkustopniowe przymrozki to sygnał dla roślin, że powinny zapaść w sen zimowy i wstrzymać wegetację.

Porady rolnicze dla jesiennej pracy w zagrodzie i w pasiece

W zagrodzie należy zadbać o konserwację maszyn i przygotowywać opał na zimę. Dodatkowo ważne jest przygotowanie budynków inwentarskich na zimę m.in. zabezpieczyć rury z wodą przed mrozami czy też ocieplić budynki. Jeśli chodzi o pasiekę, to porady rolnicze mówią, aby zakończyć w listopadzie wszelkie prace. Warto pamiętać o przetopieniu starych plastrów na wosk i sprawdzeniu stanu uli przed zimą. 

Czytaj również: Drzewka owocowe: sadzić jesienią czy wiosną? Pojedynczo czy parami?

wir.org.pl/fot.pixabay.com


Autor: Świat Rolnika

Tymotka łąkowa – trawa o bardzo wysokich walorach pokarmowych


Autor: Monika Faber

Jak jest termin siewu gryki? Poznaj najważniejsze zasady


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


BULT SMOGOWICZE