PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Nowe odmiany ziemniaków zostały dopuszczone do uprawy w Afryce

Nowe odmiany ziemniaków zostały dopuszczone do uprawy w Afryce

Autor: Emilia Gromczak 2022-01-15 12:04:01
Nowe odmiany ziemniaków

W Afryce do uprawy dopuszczono nowe odmiany ziemniaków. Są to: Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. Charakteryzują się wysoką wydajnością.

Pięć odpornych na klimat i choroby odmian ziemniaków, opracowanych w ramach projektu badawczego Quikgro Instytutu Jamesa Huttona w Szkocji, zostało zatwierdzonych do uprawy w Malawi przez krajowy Departament Rolnictwa, Nawadniania i Zasobów Wodnych. Nowe odmiany to Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. Charakteryzują się m.in. wysoką wydajnością oraz optymalnym rozmiarem.

Projekt badawczy Quikgro nowe odmiany ziemniaków Afryka

W ramach projektu badawczego Quikgro Instytutu Jamesa Huttona w Szkocji opracowano pięć odpornych na klimat i choroby odmian ziemniaków. Zostały one zatwierdzone do uprawy w Malawi przez krajowy Departament Rolnictwa, Nawadniania i Zasobów Wodnych. Odmiany to: Chikoka, Chitute, Khutula, Phindu i Tinyadile. 

Partnerami projektu Quikgro w Malawi są Departament Rolnictwa i Usług Badawczych rządu Malawi, Międzynarodowe Centrum Ziemniaka, Uniwersytet St Andrews i Instytut Jamesa Huttona.

W Afryce będą uprawiane nowe odmiany ziemniaków 

Cechy charakterystyczne nowych odmian to m.in. optymalny rozmiar i kształt bulw, wysoka wydajność, optymalna tekstura, dobry smak oraz kolor miąższu. Dodatkowo wyróżniają się szybkim gotowaniem. Niektóre nadają się do chrupiących ziemniaków, inne nadają się do gotowania lub smażenia. Nowe odmiany ziemniaków dojrzewają wcześnie, są odporne na zarazę, wirusy i więdnięcie bakterii, co pozwala uniknąć stosowania agrochemikaliów i uzyskać zbiory przyjazne dla środowiska.

„Mamy nadzieję, że nowe odmiany przyczynią się do rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa żywnościowego w Malawi i poza nim. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom projektu i sponsorom za ich ciągłe wsparcie. Kolejnym krokiem jest dotarcie do rolników i innych interesariuszy w całym kraju, aby edukować ich na temat dostępności i korzyści z uprawy nowych odmian” – mówi profesor Leslie Torrance, dyrektor ds. Nauki w Instytucie Jamesa Huttona.

W Polsce popularność zdobywają ziemniaki Catania , które pojawiły się na rynku niedawno i zaczyna go podbijać coraz bardziej. 

Czytaj także: Odmiany ziemniaków – na co warto zwrócić uwagę?

east-fruit.com/fot.pixabay.com