O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Nadchloran – Europa wyznacza nowe limity w warzywach i owocach

Nadchloran

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA ustanowił rozporządzeniem Unii Europejskiej 2020/685 nowe limity na nadchloran w niektórych produktach spożywczych. Ten pochodzący z chloru związek jest zanieczyszczeniem, które w dużych ilościach może wpływać na tarczycę, utrudniając naszemu organizmowi przyswajanie jodu.

Nadchloran – sposoby docierania do żywności

Jak wyjaśniła Organizacja Konsumentów i Użytkowników (OCU) w niedawnej publikacji , nadchloran dociera do żywności na dwa sposoby. Może naturalnie powstać w atmosferze i przedostać się do wód gruntowych poprzez opady; Jednak najczęstszym sposobem, w jaki nadchloran dociera do produktów spożywczych, jest działalność człowieka, poprzez nawozy azotowe stosowane w rolnictwie, pozostałości przemysłowe lub produkty używane do uzdatniania wody do picia.

EFSA analizował obecność tej toksyny w owocach i warzywach przy różnych okazjach od 2013 roku. W 2014 roku Agencja stwierdziła, że:

​​Dalsze narażenie dietetyczne na nadchloran może budzić obawy, zwłaszcza w przypadku osób intensywnie używających w młodszych grupach wiekowych, u których występuje łagodny do umiarkowanego niedoboru jodu.

Ponadto spożycie mleka matki może również wpływać na niemowlęta. Z tego powodu Urząd Europejski zdecydował o dalszym ograniczaniu jego obecności w żywności poprzez lepszą kontrolę procesów nawożenia, czyszczenia i dezynfekcji produktów rolno-spożywczych i obiektów.

Czytaj też: Efektywność fotosyntezy – naukowcy poprawili proces na polach

Nadchloran – najwyższe dopuszczalne poziomy w środkach spożywczych

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 2020/685Nadchloran 02 najwyższe dopuszczalne poziomy na nadchloran ustanowiono dla następujących środków spożywczych:

  • Owoce i warzywa: 0,05 mg/kg, z wyjątkiem
    • Cucurbitaceae i jarmużu: 0,10 mg/kg
    • warzyw liściastych i ziół: 0,50 mg/kg
  • Herbata (Camellia sinensis), suszona: 0,75 mg/kg
  • Napary ziołowe i owocowe, suszone: 0,75 mg/kg
  • Preparaty do początkowego żywienia niemowląt, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci oraz preparaty do żywienia małych dzieci: 0,01 mg/kg
  • Żywność dla dzieci: 0,02 mg/kg
  • Produkty zbożowe przetworzone: 0,01 mg/kg

OCU przypomniało, jak ważne jest czyszczenie i mycie warzyw przed ich spożyciem w celu wyeliminowania zarazków i pozostałości pestycydów i nawozów.

Ludzie w domu mogą używać niektórych popularnych produktów, takich jak wodorowęglan, ocet lub wybielacz do czyszczenia żywności, o ile używają odpowiedniej dawki, bez przesady. Najważniejsze jest to, że ważne jest, aby dobrze wypłukać warzywa i wysuszyć je papierem kuchennym lub czystą szmatką

– dodała Agencja.

freshplaza.com/fot.Pikist/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023