O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Mikroplastik zanieczyszcza grunty orne i niszczy glebę!

Mikroplastik

Coraz więcej mikrodrobin plastiku znajduje się na obszarach rolniczych. W ten sposób mikroplastik niszczy glebę i zagraża zdrowiu konsumentów. Szczególnie niebezpieczne są szczególnie małe kawałki tworzywa sztucznego, rzędu 0,1 mm. Dżdżownice i inne organizmy glebowe połykają cząsteczki wraz z pożywieniem. W rezultacie, zdaniem berlińskich naukowców, mają problemy ze wzrostem i rozmnażaniem. To zmienia aktywność mikroorganizmów w glebie.

Mikroplastik niszczy glebę

Gleby rolnicze są silnie zanieczyszczone przez mikroplastik. Taki był wynik analizy przeprowadzonej przez TU Berlin. W nim naukowcy przeanalizowali wyniki 23 badań z kilku krajów.

Z perspektywy międzynarodowej wykazano, że główną przyczyną zanieczyszczenia są odprowadzane osady ściekowe. Inną ważną przyczyną obecności cząstek plastiku w glebie jest folia ściółki. Ogólnie jednak źródła nakładów w rolnictwie są zróżnicowane. Zużycie opon, śmieci i nawadnianie również zwiększają zanieczyszczenie.

W rozważanych badaniach nie stwierdzono prawie żadnych różnic między zachodnimi krajami uprzemysłowionymi, a rozwijającymi się. Okazało się jednak, że im bliżej badane tereny znajdowały się miasta, tym większe zanieczyszczenie gleby.

Zdaniem naukowców mikroplastik w nawet niewielkich ilościach w glebie może ją uszkodzić. Szczególnie niebezpieczne są szczególnie małe kawałki tworzywa sztucznego, rzędu 0,1 mm. Dżdżownice i inne organizmy glebowe połykają cząsteczki wraz z pożywieniem. W rezultacie, zdaniem berlińskich naukowców, mają problemy ze wzrostem i rozmnażaniem. To zmienia aktywność mikroorganizmów w glebie.

Podgrzewacze tytoniu nie są faworyzowane. Cyfry rozwiewają wątpliwości. Eksperci punktują manipulacje

Mikroplastik jest już wszędzie

Mikroplastik to skrawki i cząsteczki tworzywa sztucznego Mikroplastiko średnicy poniżej 5 mm. Według badań 4,5 miligrama tej substancji na kilogram gleby jest powszechnym stężeniem na badanych obszarach. To około 13 000 cząstek plastiku na kilogram gleby.

Mikroplastik szczególnie zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Cząsteczki mikroplastiku występują też w dużych ilościach na plażach, w piasku – na głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Naukowcy zaobserwowali również, że mikroplastik występuje nawet na Arktyce – w badanym przez nich składzie pokrywy lodowej.

Jak wynika z najnowszych badań, cząsteczki mikroplastiku są zagrożeniem nie tylko dla zwierząt żyjących w wodach. Przenoszone mogą być również przez owady, co oznacza, że mogą zalegać również w organizmach zwierząt żywiących się owadami.

W 2018 roku przeprowadzone zostało badanie na osobach z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii. W kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik. Badacze sugerują, że do ciał badanych przedostał się wraz z pożywieniem. We wcześniejszych badaniach udowodniono obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie. Obecność tworzyw sztucznych w organizmach ludzi może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Przykładowo uważa się, że Bisfenol A może zaburzać gospodarkę hormonalną.

agrarheute.com/wikipedia.org/fot.flickr.com,Oregon State University/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023