O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-10-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Konopie włókniste – co warto wiedzieć o ich uprawie?

Konopie włókniste

Konopie włókniste nie mogą być uprawiana bez zezwolenia niezależnie od wielkości areału. Polskie odmiany konopi uprawiane są od 1970 roku, jednakże w naszym kraju i na całym świecie trwają ciągłe badania nad nowymi odmianami konopi, które zastosowane mogą być do coraz to nowszych rozwiązań.

Konopie włókniste – podstawowe informacje

Konopie włókniste nazwę swą zawdzięczają włóknom, z których się składają i dzięki temu wykorzystywane były do 1956 roku w Polsce właśnie w takim kierunku. Produkowano z nich liny, odzież i żagle. Charakteryzują się właściwościami higroskopijnymi oraz stanowią dobre odprowadzenie wody. Rynek włókienniczy oparty o owe konopie przeżywa swój powolny, ale rekonesans.konopie uprawa przepisy

Do 1956 roku importowano odmiany: Pustkowskie, Sieleckie Południowe oraz Sieleckie Nowe. Dopiero od 1968 roku zarejestrowano pierwsza w Polsce odmianę konopi, którą od 1970 roku przejęła rynek i stał się monopolistą w owej dziedzinie. Dozwolone i będące w obiegu konopie włókniste znalazły się w wykazie Wspólnego Katalogu Odmian Roślin Uprawnych, który obecnie zawiera 69 pozycji jednopiennych i dwupiennych odmian. Ośrodki typu Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu nadal prowadzą pracę nad kolejnymi odmianami, które pozwolą rozszerzyć dotychczasowe zastosowanie owych upraw.

Czytaj także: Eksport wieprzowiny – UE obniży dostawy w najbliższym czasie!

Konopie włókniste – pozwolenie na uprawę

Pozwolenie na uprawę i skup owej konopi należy zgłosić się do wójta, prezydenta miasta, burmistrza lub marszałka województwa. Przedsiębiorcy chcący uzyskać zgodę zgłaszają taką chęć do gminy, która przekazuje sprawę do marszałka województwa, który po zakończeniu procedury wydaje odpowiednia decyzję. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w międzyczasie wykazuje powierzchnię, która ogółem przeznaczona jest pod uprawę konopie włóknistej dla całego kraju. Po uzyskaniu zezwolenia następuje wpis do rejestru producentów danego rodzaju konopi.

Ważnym elementem pozwolenia jest wskazanie celu, dla którego konopie włókniste będą wykorzystywane, a mianowicie, na przykład: kontraktacja na nasiona, kontraktacja na włókno lub sprzedaż suszu. Dlatego też niezbędna jest umowa z odbiorca konopi. Kwestie budzące wątpliwości co do uprawy konopi włóknistych może pomóc rozwiązać Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który prowadzi ciągłe badania na tej roślinie właśnie pod względem jej wykorzystania w rolnictwie.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023