O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Jagoda kamczacka – wciąż niedoceniany superowoc

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka to jeden z najbardziej zdrowych i najwcześniej pojawiających się owoców w naszych warunkach atmosferycznych. Owoc zaliczany jest do grupy superfood, czyli superowoców pełnych składników, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Niestety jest jeszcze mało rozpoznawalna wśród konsumentów, jednak coraz częściej doceniana za walory smakowe i przede wszystkim zdrowotne.

Jagoda kamczacka coraz popularniejsza w Polsce i na świecie

Jagoda kamczacka to produkt sezonowy, który owocuje od czerwca do lipca. Jednak największy poziom zbiorów zazwyczaj notowany jest w czerwcu. Należy wspomnieć o tym, że jagoda kamczacka z biegiem lat staje się coraz bardziej popularna na rynku, jednak na listę tradycyjnej żywności wpisano ją dopiero w grudniu 2018 roku. Wówczas dzięki rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej można było legalnie wprowadzić jagodę kamczacką na rynek państw unijnych. Jagoda kamczacka to owoc bardzo dobrze znany w krajach wschodnich, w szczególności w Rosji oraz Chinach. Naturalnie rośnie na ziemiach północnej Azji oraz na Syberii. W tamtejszej medycynie ludowej jest nieocenionym produktem bogatym w działanie prozdrowotne.

Jagoda kamczacka – Polska unijnym liderem w jej produkcji

Wiciokrzew siny, suchodrzew siny, suchodrzew jadalny, suchodrzew błękitny, borówka kamczacka czy lonicera – pod takimi nazwami kryje się wciąż jagoda jagoda kamczacka owocekamczacka. Niejednokrotnie konsumenci jak i hodowcy używają również sformułowania zwyczajowego „kamczatka”, zamiast „kamczacka”.
Polscy hodowcy w ostatnich latach postawili na uprawę towarową jagody kamczackiej. Kierunek obrany przez plantatorów doprowadził do sytuacji, w której Polska zaczęła być liderem Unii Europejskiej w produkcji tego owocu. W Polsce sadzi się najwięcej odmian jagody kamczackiej, co dodatkowo doprowadziło do docenienie owocu w Polsce i na świecie.

Plantatorzy nadali w ostatnich latach kierunek uprawie towarowej jagody kamczackiej i jako kraj jesteśmy liderem jej produkcji w Unii Europejskiej. Mamy największe nasadzenia odmian, które zmieniły postrzeganie tego owocu nie tylko w Polsce. Jagoda kamczacka jest również popularyzowana w kampanii "Czas na polskie superowoce!" stworzonej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Głównym celem tego projektu jest wzrost świadomości konsumenta na temat bogactwa polskich owoców jagodowych oraz promowanie pojęcia „superfood”.

Jagoda kamczacka – owoc wiecznej młodości

Jagoda kamczacka jest bogatym źródłem minerałów, witamin oraz przeciwutleniaczy (witamina C, flawonoidy, polifenole). Zawartość kwasu askorbinowego na 100 g świeżej masy owocu to aż 30,5-186,6 mg, czyli bardzo porównywalnie do pomarańczy czy czerwonej porzeczki. Owoce jagody kamczackiej zawierają również witaminy z grupy B, fosfor, magnez, potas oraz wapń. Bogactwo korzystnie wpływających składników na zdrowie człowieka daje szereg możliwości zastosowania jagody kamczackiej np. w dietetyce czy lecznictwie. Eksperci określają owoc mianem „jagody wiecznej młodości”, ponieważ zawiera związki działające przeciwstarzeniowo. Odpowiadają za to antyoksydanty, które minimalizują powstawanie reaktywnych form tlenu, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie oznak starzenia się skóry.

Owoce jagody kamczackiej, jak wskazują przeprowadzone badania naukowe, mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antyseptyczne. Mogą również zapobiegać cukrzycy i chorobom układu krążenia.

Czytaj także: Śruta rzepakowa – najlepszy zamiennik śruty sojowej

polskiesuperowoce.pl/AO/fot. Jerzy Opioła CC BY 2.5

swiatrolnika.info 2023