O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Greenpeace weszło na budowę elektrowni gazowej Ostrołęka

Greenpeace

Aktywiści Greenpeace weszli we wtorek w nocy na plac budowy elektrowni Ostrołęka - poinformowała PAP mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami; na miejscu jest również policyjny zespół antykonfliktowy.

Greenpeace żąda natychmiastowego odstąpienia od inwestycji

Jak informuje Greenpeace, grupa aktywistek i aktywistów wspięła się w nocy na ponad stumetrową betonową wieżę znajdującą się na placu budowy elektrowni Ostrołęka C, gdzie umieścili baner z napisem: "NIE dla gazu, NIE dla węgla. TAK dla zielonej transformacji". Na wieży planują umieścić napis: "Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny".

Aktywiści zaznaczają, że chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko nowym inwestycjom w paliwa kopalne, takim jak "wielkie bloki gazowe, które napędzają kryzys klimatyczny". Jak zaznaczają, takie bloki mają powstać m.in. w Ostrołęce i Dolnej Odrze.

Jak poinformowała w rozmowie mł. asp. Aneta Waracka z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce aktywiści Greenpeace przebywają na wieży od godz. 3 w nocy. Teren został zabezpieczony przez policję.

Przyjęliśmy również zawiadomienie o naruszeniu miru. Do chwili obecnej przesłuchiwaliśmy świadków, prowadziliśmy oględziny i inne czynności na miejscu

–poinformowała Waracka.greenpeace ostroleka 2

Dodała, że policjanci podejmowali próby negocjacji z aktywistami Greenpeace.  "Na miejscu jest obecny zespół antykonfliktowy, który próbuje rozmawiać z tymi ludźmi, ale nie podejmują z nami rozmów" - powiedziała.

Czytaj także:  Aktywistka ekologiczna to hipokrytka? Krytykuje mowę nienawiści, życząc śmierci myśliwym?

Greenpeace przeciwko państwowemu gigantowi naftowemu

Greenpeace zaznacza natomiast, że na szczycie wieży będącej częścią nieukończonej budowy elektrowni Ostrołęka C aktywiści pozostaną tyle czasu, ile zajmie im umieszczenie przekazu skierowanego do rządu.

Z czwartkowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka wynika, że spodziewa się on, że w ciągu półtora miesiąca dojdzie do podpisania umowy inwestycyjnej z wykonawcą w sprawie budowy w Ostrołęce bloku energetycznego opalanego gazem.

W maju PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka, wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym.

PKN Orlen ma 80 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, co odpowiada 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Energa posiada 50 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Elektrownia Ostrołęka, która realizuje inwestycję budowy energetycznego bloku węglowego.

PAP/pw/ fot. Guillaume Paumier /wikimedia/CC BY-SA 2.5/  fot. twitter

swiatrolnika.info 2023