O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2022

Autor: Michał Rybka

Fuzarioza kolb kukurydzy może zaatakować twoje uprawy. Wyeliminuj zagrożenie

Fuzarioza kolb kukurydzy

Fuzarioza kolb kukurydzy atakuje różne części pędów kukurydzy, powodując zgorzel siewek, zgorzel łodygi i fuzariozę kolb. Postaraj się wcześnie wykryć chorobę.

Na samym początku choroba pojawia się w postaci białej, różowej lub czerwonawej grzybni patogena, który widać w okresie mlecznej i woskowej dojrzałości na liściach okrywowych kolb. Natomiast właściwe objawy są na ziarniakach i osadkach kolb. Ziarniaki porażone podczas wczesnego stadium rozwojowego (w wyniku wtórnej infekcji) ulegają rozkładowi. Z kolei ziarniaki, które dosięgnie infekcja, w późniejszym okresie będą zdrobniałe i słabiej wykształcone, a ich wygląd będzie często przypominał kolor matowy. Poza tym ziarniaki są wtedy narażone na pęknięcia i rozpady.

Stwierdzenie obecności grzyba

Stwierdzenie, że fuzarioza kolb kukurydzy dotknęła nasze uprawy, trzeba rozpocząć od przeprowadzenia lustracji pola. Proces jest konieczny, ponieważ potwierdza on obecność grzyba. Podczas lustracji pola należy zwrócić uwagę na obecność charakterystycznych symptomów na liściach okrywowych kolb, a następnie na kolbach. Stopień porażenia należy ocenić poprzez określenie porażonej powierzchni.chorobakukurydzy2

Fuzarioza kolb kukurydzy i terminy zwalczania

W tym przypadku ważne jest także profilaktyka. W jej celu zaleca się zaprawianie nasion, a następnie opryskiwanie roślin, kiedy choroba znajduje się we wczesnych stadiach rozwojowych i osiąga bardzo niski poziom – 1% albo mniej porażonej powierzchni kolby.

Ważną kwestia są warunki atmosferyczne, gdyż jeśli one sprzyjają rozwojowi choroby, to wtedy wymagana jest więcej niż jedna aplikacja. Ponadto trzeba pamiętać o zwalczaniu szkodników, takich jak omacnice, prosowianki i rolnice.

Fuzarioza kolb kukurydzy – ocena szkodliwości

Obserwacje oceniającą szkodliwość tej grupy grzybów należy przeprowadzić w okresie pełnej dojrzałości ziarniaków, bezpośrednio przed zbiorem (BBCH 89). Na plantacji o powierzchni do 1ha, ocenia się kolby w czterech losowo wybranych miejscach pola, po 50 roślin w rzędzie, lub po 25 w dwóch rzędach, ogółem 200 roślin. Jeśli jesteśmy w posiadaniu większych plantacji kukurydzy, to wtedy musimy zwiększyć proporcjonalnie liczbę analizowanych kolb. Podczas szacunków określa się procent oraz liczbę porażonych kolb.

Czytaj także: Głownia guzowata kukurydzy – choroba grzybowa atakująca uprawy

źródła: cdr.gov.pl/ fot. wikipedia, pixabay

swiatrolnika.info 2023