PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Elewarr – jakie możliwości skupowe ma ta spółka?

Elewarr – jakie możliwości skupowe ma ta spółka?

Autor: Monika Faber 2021-01-28 14:09:25
Elewarr

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwiększenia możliwości skupowych w okresie żniw przez Elewarr Sp. z o.o., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 21 stycznia 2021 r. poinformowało, co następuje – czytamy we wstępie  komunikatu Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Elewarr – możliwości skupu

Elewarr Sp. z o.o. jest podmiotem, który m.in. skupuje zboże od rolników w okresie żniwnym, przechowuje je w swoich elewatorach i sprzedaje z marżą w okresie następnym spełniając również przy tym wymóg rotacji rezerw strategicznych Agencji Rezerw Materiałowych. Spółka Elewarr posiada obecnie 17 obiektów (elewatorów i magazynów płaskich) o łącznej powierzchni magazynowej 692 tys. ton w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko–pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim.eksport zboz

W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony producentów zbóż Spółka stara się powiększać swoje możliwości skupowe – czytamy w komunikacie KRIR.

W 2019/2020 roku Elewarr Sp. z o.o. zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap inwestycji w Rzeszowie na 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Należy zaznaczyć, że spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów po analizie rentowności takich przedsięwzięć.

Czytaj także: Dieta wegańska promowana w telenoweli. Teraz nadawca zapłaci karę! Akcję opłacili "ekolodzy"

Jednocześnie odnosząc się do sytuacji cenowej na rynku zbóż informuję, że ceny ziarna w Polsce w bieżącym sezonie, pomimo rekordowych zbiorów, pozwalają na osiągnięcie znaczącego wzrostu dochodowości z ich uprawy. Do wzrostu cen przyczynia się bowiem m.in. duży popyt eksportowy na polskie zboże. Ceny wszystkich monitorowanych zbóż (wg Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) na początku stycznia br. były wyższe niż rok wcześniej od 2,6% w przypadku żyta konsumpcyjnego, do 25,7% w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, która kosztowała 895 zł/t – pisze dalej Krajowa Rada Izb Rolniczych.

krir/fot. pixabay

 


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE