O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Choroby roślin zbożowych – Rynchosporioza zbóż

Choroby roślin zbożowych

Choroby roślin zbożowych wyróżniają następujące zaburzenie, tzw. plamistość obwódkowa liści, która wywołana jest przez grzyba Rhynchosporium secalis. Najczęściej atakuje jęczmień, żyto, pszenżyto oraz pszenicę. Najlepiej rozwija się w wilgotnych warunkach pogodowych przy temperaturze od 10 do 20°C. Obecność pasożyta potrafi wyrządzić szkody opiewające na straty 25-30% upraw.

Choroby roślin zbożowych – objawy rynchosporiozy zbóż

Najbardziej narażonymi odmianami zbóż na powyższą chorobę są żyto, pszenica, jęczmień oraz pszenżyto. Wywołuje ją grzyb Rhynchosporium secalis, mogący pojawiać się w uprawach od krzewienia aż do kłoszenia. Rozwojowi pasożyta sprzyja wilgotna pogoda oraz temperatura powietrza rzędu 10-20°C. Miejscem atakowanym przez rynchosporiozę są liście. Już wiosną na młodych liściach pojawiają się owalne plamy o długości 1-2 cm oraz barwie od niebieskozielonej przez żółtą aż do brązowej, które w konsekwencji wraz z rozwojem choroby przebarwiają się na bladoszare. Jęczmień jest jedynym zbożem, które porażone tym patogenem wytwarza ciemnobrązowe, chlorotyczne odgraniczenia od zdrowych tkanek. Choroby roślin zbożowych atakujące liście najczęściej gromadzą się na ich dolnej części, jednakże mogą również pojawić się na flagowej części liści oraz na kłosach.Rynchosporioza zboz 2

Choroby roślin zbożowych – szkodliwość jaka wywołuje rynchosporioza zbóż

Choroby roślin zbożowych wyrządzają szkody na uprawach poprzez zmniejszenie rozmiaru oraz masy produkowanych ziaren. Podobniej jest z rynchosporiozą zbóż, jednakże ten patogen potrafi sparaliżować również ziarniaki. Badania wykazały, że choroba ta wyrządza szkodę na poziomie 15-20% powierzchni liści. Najgroźniejsze jest porażenie nasady liści, które prowadzi do ich przedwczesnego obumierania. Rolnicy co roku szacują straty wśród upraw wywołane przez grzyb Rhynchosporium secalis na około 25-30%.

Czytaj także: Nowe zagrożenia fitosanitarne dla Polski – PIORIN ostrzega!

Choroby roślin zbożowych – zapobieganie oraz zwalczanie rynchosporiozy zbóż

Z rynchosporiozą zbóż rolnicy walczyć mogą na dwa sposoby poprzez agrotechniczne zabiegi oraz opryski chemiczne. Ta pierwsza metoda pozwala zapobiegać pojawieniu się choroby roślin zbożowych na danym terenie, natomiast druga jest najskuteczna w momencie pojawienia się patogenu. Najlepszymi agrotechnicznymi działaniami są sadzenie odmian o normalnej, a nie skróconej długości słomy, a także staranne oraz dokładnie przygotowanie podłoża do następnego siewu poprzez skrupulatne przyoranie resztek pożniwnych oraz samosiewów zbóż. Pomocne może być również ograniczenie uprawy jęczmienia w płodozmianie oraz stosowanie przerw w uprawie gatunków. Natomiast substancje aktywne zalecane przy zwalczaniu rynchosporiozy zbóż są: Cyprokonazol, Metkonazol, Izopirazam, Tebukonazol i Biksafen. Najważniejszą zasadą podczas stosowania zakupionych środków chemicznych jest przestrzeganie zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. Tylko takie używanie preparatu zapewni oczekiwane rezultaty.

Źródło:cdr.gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023