PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Komary padną w walce z dronami? To może się udać

Komary padną w walce z dronami? To może się udać

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-03 21:21:55
Komary

Bratysława wzmocni monitoring wylęgarni komarów i wykorzysta drony do rozpylania preparatu biologicznego BTI – poinformował we wtorek burmistrz miasta Matusz Vallo. Drony mają pomóc wyeliminować larwy komarów w niektórych trudno dostępnych miejscach. Komary stanowią problem w wielu miastach Europy. Skutecznie utrudniają życie mieszkańcom.

Komary vs. drony

Operacja walki z komarami została zaplanowana jak operacja wojskowa - podkreślają media. Bratysława sięgnie po około 200 przeszkolonych wolontariuszy do zwalczania komarów, obok dronów zostanie wykorzystany śmigłowiec, działać będą też specjalne pułapki i koordynator do zwalczania komarów – poinformowała agencja TASR. Celem jest zapobieżenie intensywnej inwazji komarów, która w ostatnich latach nęka Bratysławę i jej okolice w miesiącach letnich.komary drony 2

Monitoring ponad tysiąca wylęgarni będzie prowadzony w tym roku przez mniej więcej 200 przeszkolonych wolontariuszy, a także przez ekspertów miejskich. Pozwoli to na zlokalizowanie miejsc wylęgania się owadów na etapie, na którym można zastosować skuteczny larwicyd BTI. Na terenie miasta znajduje się ponad tysiąc większych wylęgarni i setki do tysięcy mniejszych powstających sporadycznie miejsc, które zapewniają odpowiednie warunki do lęgu nowych owadów.

Czytaj także: Środki poprawiające żyzność gleby z niższym VAT-em?

Komary padną zanim faktycznie się pojawią

Władze miasta uznały, że chociaż nie można całkowicie zapobiec wylęganiu się komarów, w tym roku zagrożenie będzie likwidowane w zarodku, a więc jeszcze przed pojawieniem się dorosłych i uciążliwych osobników.

Burmistrz Bratysławy przekonywał, że w przeciwieństwie do oprysków chemicznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko, preparat BTI nie szkodzi innym zwierzętom. Może być także stosowany na obszarach o wyższym stopniu ochrony przyrody, gdzie nie można stosować oprysków chemicznych. Ponadto BTI zabija komary już w stadium larwalnym, to znaczy przed ich wylęgiem.

PAP/fot. pixabay