PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Agrowłóknina „wyłączyła” ludziom prąd. Używaj z głową

Agrowłóknina „wyłączyła” ludziom prąd. Używaj z głową

Autor: Tomasz Racki 2022-04-19 17:17:00
Agrowłóknina prąd

Agrowłóknina to prawdziwe dobrodziejstwo dla rolników. Niewłaściwie używana, może być jednak źródłem licznych nieprzewidzianych kłopotów. 

W wielkanocny poniedziałek przez agrowłókninę owiniętą wokół przewodów Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały wyłączyć linię 400 kV Kozienice – Miłosna, kluczową dla stabilnych dostaw energii elektrycznej na Mazowszu. W 2021 roku przez źle zamocowaną do podłoża agrowłókninę linie w różnych częściach Polski trzeba było wyłączać trzy razy, a rok wcześniej – aż 12.

Agrowłóknina powoduje mniej incydentów niż kiedyś

Pomimo spadku liczby incydentów związanych ze agrowłókniną PSE przypominają: niewłaściwe obchodzenie się z tą powszechnie stosowaną w rolnictwie tkaniną może mieć negatywne konsekwencje dla bezpiecznej i stabilnej pracy linii przesyłowych. Warto pamiętać o tym zwłaszcza wiosną, gdy agrowłókniny używa się najczęściej.

Agrowłóknina służy do ochrony upraw przed mrozami, skokami temperatur, nadmiernym nasłonecznieniem czy wysychaniem gleby. Jej niewielki koszt i prosty montaż sprawiają, że coraz częściej pojawia się na polach. Jednak niewłaściwie ułożona lub zabezpieczona agrowłóknina może stanowić zagrożenie. Silny podmuch wiatru może zwiać materiał na  pobliską drogę i przyczynić się do wypadku lub owinąć ją na przewodach linii elektronergetycznych.

Strzeż się agrowłókniny na przewodach

Szczególnie groźna jest sytuacja, gdy agrowłóknina zawiśnie na przewodach linii najwyższych napięć. Materiał wywołuje wówczas zwarcie, które może doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii, doprowadzającej prąd do kilku regionów w kraju. To duże ryzyko dla stabilności pracy systemu elektroenergetycznego. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem są także narażeni ludzie znajdujący się w pobliżu linii, wokół której owinęła się agrowłóknina.

Dlatego agrowłókninę zgodnie z zaleceniami producenta trzeba mocować do ziemi i  regularnie sprawdzać, czy nie ma ryzyka jej zerwania. Jeżeli widzimy zwisającą z przewodów agrowłókninę, nie wolno samodzielnie jej ściągać! Należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie PSE pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.

Czytaj także: Agrowłóknina sprzymierzeńcem w ochronie plantacji przed suszą

Fot. PSE
 


Autor: Tomasz Racki

NCBR: 190 mln zł na rozwój sztucznej inteligencji z konkursu INFOSTRATEG


Autor: Monika Faber

Nawodnienie podsiąkowe – nowoczesna forma starożytnej tradycji


Autor: Świat Rolnika

Fermentacja metanowa, czyli przetwarzanie nawozów naturalnych


BULT SMOGOWICZE