PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Ciągniki / Traktor wodorowy marki Fendt zdobył prestiżową nagrodę

Traktor wodorowy marki Fendt zdobył prestiżową nagrodę

Autor: Michał Rybka 2022-02-25 19:00:00
traktor wodorowy

Traktor wodorowy marki Fendt zdobył prestiżową nagrodę DLG Agrifuture Concept Award. Jest to krok w stronę wprowadzenia na rynek ciągników nowej generacji. 

Czasy się zmieniają i wielu producentów ciągników poszukuje alternatywnych napędów dla rolnictwa. Z tej racji marka Fendt  w 2017 r. zaprezentowała traktort Vario e100 z napędem elektrycznym. Jednakże ciągnik elektryczny nie jest jeszcze produkowany seryjnie, gdyż rolnicy podchodzą do takiego rozwiązania z dystansem.  Zgoła innym podejściem jest traktor napędzany wodorem . Kilku producentów silników, takich jak Deutz AG, opracowuje silniki napędzane wodorem zamiast oleju napędowego.

Napęd elektryczny w ciągnikach jest niewystarczający

W ramach projektu modelowego H2Agrar bada się, jak technologie wodorowe mogą pomóc w rolnictwie. Marka Fendt jest zaangażowana w tenże projekt i prezentuje ciągniki napędzane wodorem. Projekt modelu H2Agrar we współpracy z marką Fendt zdobył właśnie wspominaną wyżej nagrodę – DLG Agrifuture Concept Award.

W projekcie modelu rolniczego H2Agrar w gospodarstwach wykorzystywanych jest kilka prototypów ciągnika napędzanego wodorem. Celem projektu jest zbadanie i rozwój infrastruktury wodoru dla rolnictwa w niemieckim regionie modelowym Emsland.

Jak się okazuje, napęd elektryczny w ciągnikach nie sprawdza się podczas cięższych prac polowych. Dyrektor zarządzający ds. badań i rozwoju w AGCO Fendt Walter Wagner mówi: „W przypadku maszyn o wysokim zapotrzebowaniu na moc elektromobilność nie jest alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Tutaj badamy inne alternatywne rozwiązania, takie jak wykorzystanie wodoru. Traktor wodorowy H2Agrar oferuje do tego najlepsze warunki.”

Warto zaznaczyć, że inne marki takie jak New Holland czy Steyr, także prowadzą badania nad alternatywnymi rodzajami wodorowego napędu dla ciągników. 

traktor wodorowy

Traktor wodorowy jest w fazie planowania

Projekt badawczy H2Agrar ma na celu zbadanie, w jaki sposób wodór można wykorzystać w maszynach rolniczych. Według marki Fendt, jako prototyp opracowuje się ciągniki napędzane wodorem z ogniwami paliwowymi. W okresie realizacji projektu traktor wodorowy będzie używany na dwóch rolniczych farmach testowych w regionie Haren w Dolnej Saksonii. W ramach projektu ma zostać określone zużycie wodoru przez ciągniki. Równolegle prowadzone są badania dotyczące wymagań technicznych dla odpowiedniej infrastruktury wodorowej dla rolnictwa. Odkrycia te stanowią podstawę do dalszych badań nad redukcją emisji CO2 z pojazdów rolniczych.

Pomimo odtrąbienia sukcesu, to nadal nie mamy pewności czy rzeczywiście istnieje ciągnik Fendt napędzany wodorem, ponieważ ani Fendt, ani projekt H2Agrar nie dostarczyły jak do tej pory żadnych informacji o danych technicznych ciągników napędzanych wodorem.

Projekt H2Agrar jedynie zarejestrował rozwój ciągnika wodorowego w swoim pakiecie roboczym. Ponadto uczestnicy tego projektu nie przekazali jeszcze żadnych informacji, czy cel projektu został już osiągnięty. Jednakże ich dotychczasowe badania mogą napawać optymizmem i pokazują, że traktor wodorowy jest przyszłością dla rolnictwa.

Czytaj także: Ciągnik zasilany biometanem niebawem wejdzie na polski rynek

źródła: agrarheute.com/ fot. twitter CheffinsMachine, tfickenscher