O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-03-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Pożary lasów – leśnicy i strażacy w pełnej gotowości

Pożary lasów

Pożary lasów mogą nawiedzić Polskę wcześniej niż w ostatnich latach. Leśnicy i Straż Pożarna są jednak przygotowani.

Pożary lasów – strażacy i leśnicy gotowi wcześniej niż dotychczas

2019 rok był dla leśników i strażaków trudnym okresem pod względem pożarów lasów. Należy przypomnieć, że już w kwietniu łączna ilość pożarów była znacznie wyższa niż w całym 2018 roku. Niestety na styku województwa łódzkiego i świętokrzyskiego już w lutym tego roku zajęło się około 10 ha nieużytków rolnych podlegających pod gminę Słupia Konecka. Leśnicy w 2020 roku pełną gotowość oraz dyżurowanie przeciwpożarowe rozpoczynają znacznie wcześniej. Zdają sobie sprawę z tego, że zagrożenie pożarami lasów jest duże. Niestety to, że jest chłodno, w nocy temperatura osiąga ujemne odczyty, a w dzień świeci słońce – nie sprzyja trawom, ponieważ je wysusza. Dodatkowo na niekorzyść wpływa również praktycznie całkowity brak śniegu podczas zimy. Opady deszczu nieznacznie poprawiają zaistniałą sytuację i cieszą leśników, ale mimo wszystko przed nimi nie najlepszy i zapewne bardzo pracochłonny czas, czyli przedwiośnie i okres braku zieleni – to właśnie zazwyczaj główna przyczyna pożarów lasów, traw i nieużytków rolnych.

Pożary lasów kosztują nas krocie

Ważnym elementem ochrony przed pożarami lasów jest system ochrony przeciwpożarowej. W naszym kraju do jego najważniejszych wyznaczników zalicza się pozar lasuprzeciwpożarowe kamery, punkty alarmowo-dyspozycyjne, które służą do określania miejsca pożaru lasu oraz koordynowania działań gaśniczych, automatyczne stacje meteorologiczne, które wyposażone są w aparaturę sprawdzającą wilgoć w powietrzu i ściółce (służą również do określenia stopnia zagrożenia pożarami lasów), samoloty przygotowane do gaszenia pożarów lasu, samochody gaśnicze, ogromna ilość punktów, z których można czerpać wodę (zbiorniki wodne, hydranty) w walce z pożarami lasów, tablice ostrzegawcze oraz informacyjne czy pasy przeciwpożarowe, których zadaniem jest ochrona terenów przed pożarami lasów. Podstawową tarczą jest jednak praca leśników, którzy na co dzień wykonują szereg działań mających na celu ochronę pożarami lasów. Leśnicy przestrzegają i proszą o rozważne używanie ognia w lasach oraz o wstrzymanie spalania traw i nieużytków leśnych. Z tego też powodu Lasy Państwowe oraz pracujący w nich leśnicy ponownie dołączyli się do kampanii społecznej pt. „Stop pożarom traw”, która prowadzona jest pod patronatem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i ma przeciwdziałać pożarom lasów.

Pożary lasów – projekty współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej

Poprzedni sezon był bez wątpienia trudnym dla leśników oraz strażaków. Upały i susza niestety potęgują pożary lasów. Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, ze każdy kolejny pożar to strata zarówno finansowa jak i środowiskowa. Dlatego też nieustannie podejmują szereg działań mających na celu unowocześnienie i usprawnienie systemu, który ma chronić nas przed pożarami lasów. Próbują również dostosować system ochrony do zagrożeń spowodowanych zmianami klimatycznymi. Dzięki Unii Europejskiej i współfinansowaniu z funduszy unijnych mogą realizować założone projekty przeciwdziałające pożarom lasów.

czytaj także: Wypalanie traw niebezpieczne – Państwowa Straż Pożarna przestrzega!

www.lasy.gov.pl/AO/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023