O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

26-01-2023

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

Wierzbicki: Forum Sektora Wołowiny zgromadzi blisko 800 uczestników. To ogromny sukces!

Jerzy Wierzbicki w rozmowie z naszym serwisem przybliżył szczegóły IX Forum Sektora Wołowiny, które odbędzie się już jutro w Warszawie.

Prezes zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.podkreślił, że podczas obrad poruszone zostaną tematy bieżących wyzwań dla sektora. Zauważył, że największym zagrożeniem jest definicja zrównoważonego rolnictwa zawarta w strategiach Komisji Europejskiej. Poinformował również, że w wydarzeniu wezmą udział komisarz Janusz Wojciechowski i wicepremier Henryk Kowalczyk

IX Forum Sektora Wołowiny o zagrożeniach płynących z KE

Jak wyjaśnił Jerzy Wierzbicki, podczas IX Forum Sektora Wołowiny zostanie poruszona tematyka bieżących wyzwań czekających producentów w najbliższym roku. Głównym zagadnieniem będzie definicja zrównoważonego rolnictwa, która zawarta jest w strategiach Komisji Europejskiej – Zielonym Ładzie i Farm to Fork.

“Wydarzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby podczas obrad dotykać bieżących wyzwań, które nas czekają w najbliższym roku. Hasło zrównoważone przewija się w dokumentach unijnych – Zielonym Ładzie i Farm to Fork – wielokrotnie, natomiast definicja powstanie dopiero w tym roku. Komisja Europejska podjęła już prace i pracuje nad opracowaniem definicji, co rozumie przez zrównoważone rolnictwo czy zrównoważoną produkcję żywca wołowego, wołowiny. W związku z tym Copa-Cogeca podjęła inicjatywę i wyszła z propozycją do Komisji Europejskiej, w jaki sposób rolnicy widzieliby tę definicję. O tym będziemy rozmawiać i to jest jeden z tematów. Drugi temat bardzo ważny, elementem zrównoważonej produkcji jest dobrostan zwierząt. Wiemy, że DG Sante – Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia – przygotowuje w tej chwili propozycję legislacyjną, która ma podnieść minimalne warunki utrzymania zwierząt gospodarskich. Słyszymy z przecieków, że jest tam wiele niepokojących pomysłów, bo DG Sante nie odpowiada za rolnictwo, odpowiada za zdrowie, więc mają wolne ręce. Będziemy rozmawiali o tym, co nas niepokoi, czego się obawiamy i jakie działania powinniśmy podjąć, aby końcowy kształt tego rozporządzenia, jeśli ono powstanie, to żeby był przyjazny dla rolników, a nie wtłaczał jakieś wymagania, które trudno będzie spełnić” – wyjaśnił. 

Zobacz także: Hochrein: Zielony Ład uderzy w europejskie bezpieczeństwo żywnościowe

Prezes zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego wymienił również dwa inne tematy, które zostaną poruszone podczas wydarzenia i będą dotyczyć pomocy rolnikom w uzyskiwaniu wyższych dochodów.

“Mamy również dwa inne ważne tematy, czyli innowacje, które mają pomóc rolnikom uzyskiwać wyższe dochody, co jest też podstawą zrównoważoności. Bo żeby produkcja była zrównoważona, to musi być rentowna. Ostatni punkt to, w jaki sposób Wspólna Polityka Rolna, Krajowe Plany Strategiczne mogą przyczynić się do pomocy rolnikom, do zachęty rolnikom dla rolników, aby wdrożyli nowe, bardziej zrównoważone metody” – powiedział Jerzy Wierzbicki.

Komisarz Wojciechowski i wicepremier Kowalczyk będą gośćmi wydarzenia

Jerzy Wierzbicki poinformował również, że w IX Forum Sektora Wołowiny wezmą udział komisarz Janusz Wojciechowski i wicepremier Henryk Kowalczyk. Oprócz nich zaproszeni zostali m.in naukowcy, którzy krytykują badania, na które powołuje się Komisja Europejska ws. polityki klimatycznej.

“Komisarz Wojciechowski potwierdził swój udział, będzie z nami. Ma być Pan premier Kowalczyk z nami również. Będzie też wielu mówców z Europy. W pierwszym panelu będzie grupa czterech naukowców, którzy byli takim teamem organizującym Dublin Declaration. To jest ważna inicjatywa uczonych, którzy zauważyli, że to, na czym Komisja Europejska opiera politykę, a szczególnie pan Timmermans i jemu podległe komisje w ramach Zielonego Ładu, takie jak Dyrekcja Zdrowia, Dyrekcja Środowiska i Klimatu opierają się na badaniach naukowych, które są prezentowane jako niekwestionowane. Tymczasem ta grupa naukowców absolutnie wchodzi w polemikę z autorami tamtych badań i mówią, że to nie wygląda tak, że jak ktoś zje kawałek mięsa, to dostanie raka, albo że krowy zniszczą klimat. I o tym będziemy rozmawiali. Te osoby to są bardzo dobrzy spikerzy i myślę, że warto będzie posłuchać tych argumentów, a potem przejdziemy do ćwiczeń praktycznych, gdzie dyrektor z Copa-Cogeca poprowadzi dyskusję na temat właśnie tej propozycji zdefiniowania zrównoważonej wołowiny” – wymienił Prezes zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Jerzy Wierzbicki.

swiatrolnika.info 2023