O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

12-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Jurgiel: Zaliczki bezpośrednie od 17 października. Łącznie 10 mld zł

Jurgiel: Zaliczki bezpośrednie od 17 października. Łącznie 10 mld zł

Ministerstwu rolnictwa udało się wynegocjować dodatkowe pieniądze na wypłatę zaliczek bezpośrednich dla rolników. Będą wypłacane już od 17 października.

 

 

 

– Od początku roku zabiegaliśmy, aby rolnikom można było wypłacić 70 proc. zaliczki. We wrześniu Komisja Europejska przyjęła akt delegowany, który upoważnia państwa członkowskie do wypłaty zaliczek w wysokości 70 proc. za rok 2016. W związku z tym rząd podjął decyzje, aby wypłacić te zaliczki. Należy zaktualizować budżet poprzez wprowadzenie zmian, które umożliwią wypłatę tych zaliczek. Rząd przyjął, że 10 mld będzie wypłacone w okresie od 17 października do 30 listopada – poinformował szef resortu.

 

 

Krzysztof Jurgiel wypowiedział się także na temat sytuacji w branży mleczarskiej.

 

 

– Kryzys na rynku mleka jakby złagodniał (...). Teraz rozmawialiśmy o problemach, które nie zostały rozwiązane. Sprawa możliwości umorzeń dla osób, które wpadły w pułapki zadłużeniowe w związku z karami za mleko. Tutaj szukamy rozwiązania, żeby ten problem złagodzić poprzez wydanie rozporządzenia, które umożliwi 10 letnie pożyczki z zerowym oprocentowaniem – wyjaśnił minister.

 

 

Reporter: Paweł Biczak
Zdjęcia i montaż: Janusz Kojro/światrolnika.info
Fot. światrolnika.info

swiatrolnika.info 2023