O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

05-12-2021

Autor: Świat Rolnika

#EUnitedAgri: Ważne spotkanie organizacji rolniczych i przetwórczych

Z inicjatywy Szczepana Wójcika, pomysłodawcy #EUnitedAgri doszło do spotkania organizacji rolniczych i przetwórczych.

15 listopada odbyło się spotkanie organizacji rolniczych i przetwórczych. W trakcie zebrania rolnicy i eksperci omawiali szczegóły dot. współpracy polskich organizacji oraz kwestie planowanego na 13 grudnia międzynarodowego protestu rolników w Brukseli. 

Spotkanie organizacji rolniczych i przetwórczych #EUnitedAgri

15 listopada odbyło się spotkanie organizacji rolniczych i przetwórczych. Podczas spotkania rozmawiano o wpływie Zielonego Ładu na europejskie rolnictwo. Omawiano również szczegóły dot. wielkiego protestu rolników w Brukseli. To dzięki Polakom rolnicy z całej Europy staną "ramię w ramię", aby ratować europejskie rolnictwo.

„Dzisiejsze spotkanie organizacyjne to bardzo ważne spotkanie. Takich spotkań będzie więcej. Odzew organizacji, które przybyły do nas z całego kraju naprawdę bardzo zaskoczył. Rolnicy naprawdę nie chcą takich propozycji, które serwuje im dzisiaj Komisja Europejska. Dzisiaj rolnicy chcą dbać o siebie, o własny biznes jednocząc się i dbając o to, aby rolnictwo w Europie rozwijało się, a nie zwijało” – podkreślił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej i pomysłodawca #EUnitedAgri. 

Przedstawiciele organizacji rolnych zwracali uwagę w czasie spotkania na skutki, jakie niesie za sobą Zielony Ład.

„Zielony Ład niesie za sobą bardzo wiele niekorzystnych rozwiązań dla polskiego rolnictwa, m.in. już teraz szacuje się, że nastąpi ograniczenie produkcji o 25%. Produkcja żywności będzie droższa, zatem będzie na nią stać mniej osób. Cała reszta produkcji, która nie będzie ekologiczna, będzie pochodziła z importu z innych krajów ościennych. Zachęcamy do zjednoczenia się. Świetny pomysł na zsolidaryzowanie się, aby wszystkie związki i organizacje jechały na protest razem” – zaznaczył Jan Kaźmierczak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Praw Rolników, Producentów i Przetwórców Rolnych.

„Zielony Ład będzie prowadził do wielkiego bałaganu i zubożenia rolników, ale głównym beneficjentem będą konsumenci. To oni poniosą wszystkie koszty tego fatalnego pomysłu. W tym pomyśle nie chodzi o środowisko, nikt dokładnie nie analizuje skutków dla środowiska” – mówił Tadeusz Jakubowski z Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Rolnicy łączą siły i chcą protestować 

Pierwszy raz w historii UE rolnicy niezależnie od kraju pochodzenia, łącza siły i chcą protestować. 

„Musimy pokazać swój głos. Przekazać swoje obawy odnośnie Zielonego Ładu, jak to wpłynie nie tylko na nas rolników, ale ile stracą też konsumenci. Ograniczenie produkcji rolnej wiąże się ze wzrostem cen żywności. Więcej ludzi konsumuje, niż produkuje żywność i to oni, odczują wszystko najbardziej” – mówił Łukasz Pergoł z Partii Twiterowych Rolników.

„Rolnicy w UE w tej chwili powinni mówić jednym głosem. Niestety, ale te organizacje, które w tej chwili funkcjonują i powinny reprezentować środowisko producentów rolnych, bardzo mocno są upolitycznione” – podkreślił Sławomir Szyszka z Porozumienia Rolników, Związków i Organizacji Rolniczych.

Przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski zwrócił uwagę, że europejscy rolnicy zjednoczą siły dzięki inicjatywie, która wyszła z Polski.

„Uważamy, że wszystkie związki powinny się zjednoczyć. Mieliśmy przykład piątki dla zwierząt, kiedy organizacje pokazały swoją siłę. 70 tys. ludzi przyjechało w tym czasie do Warszawy. Cieszy mnie fakt, że kilkanaście krajów UE również jest zjednoczonych i 13-14 grudnia weźmie udział w wielkim proteście. Jestem pełen podziwu dla Szczepana Wójcika pomysłodawcy #EUnitedAgri, że podjął się tego zadania” – mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ.

Sprawdź: Europejscy rolnicy dziękują Polsce za zjednoczenie pod #EUnitedAgri

swiatrolnika.info 2023