PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Sprzęt komputerowy dla dzieci byłych pracowników PGR–ów

Sprzęt komputerowy dla dzieci byłych pracowników PGR–ów

Autor: Świat Rolnika 2022-08-04 19:00:00
Sprzęt komputerowy

Sprzęt komputerowy wart niemal 4,3 miliony złotych trafi do dzieci byłych pracowników PGR–ów z małopolskich gmin. Będzie to pomocą w ich rozwoju cyfrowym.

Prawie 4,3 mln złotych trafiło do małopolskich gmin na zakup komputerów i laptopów dla dzieci byłych pracowników PGR–ów. Największe dofinasowanie otrzymała gmina Uście Gorlickie, która zapewni uczniom sprzęt o wartości prawie 620 tys. złotych. Środki pochodzą z grantu „Wsparcie dzieci i wnuków pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”.

Laptopy, komputery i tablety dla dzieci

43 gminy z Małopolski otrzymały granty w łącznej kwocie 4 283 450 zł na zakup najpotrzebniejszego sprzętu komputerowego dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w ramach projektu "Cyfrowa Gmina – Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR" – poinformował w środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Za te pieniądze gminy kupią, w drodze ogłoszonego wcześniej przetargu, łącznie 1319 laptopów, 141 komputerów i 16 tabletów. Oczywiście urządzenia będą miały dostęp do internetu. Szkoły rozdysponują sprzęt komputerowy uczniom kwalifikującym się do projektu. Komputery przekazane rodzinom będą ich własnością.

Największy pojedynczy grant otrzymała gmina Uście Gorlickie. Trafi tam sprzęt za 618,3 tys. zł. Wysokie dofinansowanie przyznano też gminom Krzeszowice – 480 tys. zł i Jodłownik – 406,27 tys. zł.

Sprzęt komputerowy

Sprzęt komputerowy pozwoli zapobiec wykluczeniu cyfrowemu

"Żyjemy w dobie cyfryzacji, dlatego będziemy dążyć do ograniczenia wykluczenia cyfrowego, w szczególności wśród młodego pokolenia i właśnie na takich obszarach, jak tereny popegeerowskie" – zaznaczył wojewoda małopolski.

To, jak ważne jest wyrównanie szans rozwojowych dla polskich dzieci, odzwierciedlają środki finansowe w budżecie projektu. W całym kraju łączna kwota przeznaczona na sprzęt komputerowy dla dzieci byłych pracowników PGR–ów wynosi ponad 580 mln zł. Według szacunków skorzysta z programu ponad 200 tys. kwalifikujących się do niego dzieci. Projekt sfinansowano w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID–19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj również:Tereny popegeerowskie w Świętokrzyskiem ze wsparciem 150 mln złotych

PAP /fot.pixabay