PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / Dopłaty bezpośrednie – wnioski za 2021 rok TYLKO przez internet

Dopłaty bezpośrednie – wnioski za 2021 rok TYLKO przez internet

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-28 10:02:50
Dopłaty bezpośrednie

ARiMR przypomina, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2021 r. można składać jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku Agencja nie wysyła oświadczeń o braku zmian. Rolnicy, którzy w 2020 r. składali oświadczenia czy też wnioski dotyczące dopłat bezpośrednich w formie papierowej, w tym roku muszą złożyć wnioski w formie elektronicznej korzystając z aplikacji eWniosekPlus.  Ostatnim dniem na wypełnienie formularza jest 17 czerwca 2021 r. Można to zrobić również po tym terminie, jednak nie później niż do 12 lipca, z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należne dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

Dopłaty bezpośrednie tylko przez internet

Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku o dopłaty bezpośrednie, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. Wszelkie wątpliwości z tym związane można konsultować, dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00).

W placówkach Agencji udostępnione zostały również stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 zalecamy, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić nasze biura powiatowe, umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek i zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

Do 25 maja do Agencji wpłynęło ok. 850 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Złożyło je 65,5 proc. uprawnionych. W ocenie Agencji, jest to dobry rezultat i oznacza, że do końca terminu rolnicy powinni zdążyć z dostarczeniem dokumentów. ARiMR spodziewa się, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, o unijne dopłaty będzie wnioskować ok. 1,3 mln rolników.

Unijni rolnicy nie chcą likwidacji chowu klatkowego drobiu

Dopłaty bezpośrednie – decyzje Rady Ministrów

Rada Ministrów przyjęła na początku miesiąca projektDoplaty bezposrednie ustawy dokonujący zmian jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie. Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. „ustawy o płatnościach”.

Najważniejsze rozwiązania, jakie przewiduje ustawa to przede wszystkim upoważnienie ministra rolnictwa i rozwoju wsi do przedłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie lub zmian do wniosków w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają rolnikom dokonanie tego w podstawowych terminach (chodzi np. o powódź, suszę, przymrozki itp.).

Ponadto wprowadzono przepisy dotyczące wykorzystania zdjęć wykonanych i przesyłanych przez stronę postępowania z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy to tzw. zdjęć geotagowanych w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Prezes ARiMR będzie mógł udostępniać dane przestrzenne pochodzące z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych oraz zintegrowanego systemu kontroli dla celów naukowo-badawczych, środowiskowych oraz statystycznych. Partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli składać wnioski o wybór operacji oraz inne dokumenty w postępowaniach w sprawie wyboru tych operacji drogą elektroniczną. Usprawniono również rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy oraz pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

arimr.gov.pl/fot.pixabay


Rusza wsparcie na rozwój usług rolniczych. Można zgarnąć pół miliona

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 12:00:00

ARiMR: Wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu produkcji rolnej

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 10:30:00

Szacowanie skutków suszy możliwe tylko za pomocą aplikacji

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 14:30:00

BULT SMOGOWICZE