PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Dopłaty rolnicze / ARiMR przedłużyła nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

ARiMR przedłużyła nabór na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-15 13:55:00
ARiMR

Do 31 maja trwa nabór wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. ARiMR przedłużyła czas składania wniosków o dopłaty.

Ubiegać się mogą o nią rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła czas na składanie wniosków – wcześniej termin upływał 28 kwietnia. Środki na premie pochodzą z niewykorzystanego budżetu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – PAP) z lat 2014-2020.

ARiMR informuje o naborze wniosków

ARiMR informuje, że o przyznanie "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" mogą się ubiegać rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Mogą to zrobić również osoby, które co najmniej 2 lata wcześniej zawiesiły bądź zakończyły działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić. Pomoc przeznaczona jest też dla tych, którzy chcą rozszerzyć ofertę swojej firmy o nowy rodzaj usług znajdujących się w wykazie rodzajów działalności objętych wsparciem.

Jak podkreślono w informacji prasowej, wszyscy wnioskodawcy w momencie składania dokumentów "powinni być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy".

Wysokość premii zależy od liczby utworzonych miejsc pracy i jest wypłacana w dwóch ratach. Jeżeli przedstawiony biznesplan przewiduje utworzenie jednego miejsca pracy, wówczas można otrzymać 150 tys. zł. Dofinansowanie wzrasta wraz z liczbą przewidzianych stanowisk – premia za dwóch pracowników to 200 tys. zł, a za trzech 250 tys.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza wyniesie 80 proc. całej kwoty i zostanie przekazana w ciągu 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji i spełnienia warunków w niej wskazanej. Pozostałe 20 proc. wpłynie na konto beneficjenta po rozliczeniu biznesplanu, jednak nie później niż do 2 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do 31 sierpnia 2025 r.

Przewidziana pomoc obejmuje ponad 400 rodzajów działalności – ich pełna lista znajduje się na stronie ARiMR.

arimr

Czytaj też: Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – jak uzyskać premię?

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Świat Rolnika

Wnioski o płatności, a dopłaty do nawozów. Który wniosek najpierw?


Autor: Sebastian Wroniewski

Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na materiał siewny


Autor: Polska Agencja Prasowa

ARiMR przedłuża termin składania wniosków o modernizację gospodarstw


BULT SMOGOWICZE