PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / USDA: Soja zyskuje na wartości, ale pszenica i kukurydza idą w dół

USDA: Soja zyskuje na wartości, ale pszenica i kukurydza idą w dół

Autor: Michał Rybka 2022-01-14 15:05:23
USDA

Styczniowy raport USDA pokazuje umocnienie się kompleksu sojowego w Chicago. Niestety pszenica jak i kukurydza tracą na wartości na kilku kontynentach.

Do kiepskiej rynkowej pozycji pszenicy i kukurydzy, przyczyniło się gwałtowne umocnienie euro w stosunku do dolara. Taki stan rzeczy wywierał dodatkową presję na ziarno pochodzące z Unii Europejskiej. Także rzepak w ostatnich dniach stracił na wartości.

Produkcja pszenicy z globalnym spadkiem

USDA, w porównaniu z grudniem, przygotował dla pszenicy bardziej optymistyczne prognozy, gdyż pokazały one dalszy wzrost zapasów (m/m) zarówno w USA jak i w skali globalnej. Styczniowe prognozy były lepsze, pomimo tego, że globalna produkcja tego ziarna wzrosła zaledwie o 0,7 mln ton od grudnia. Jednakże eksperci, biorąc pod uwagę cały rok, oczekują globalnego spadku zapasów pszenicy, ale jednocześnie uspokajają, że skala tego spadku powinna zmniejszać się z miesiąca na miesiąc.

USDA: Zapasy kukurydzy kurczą się

Dzięki wyższej produkcji i mniejszemu eksportowi (m/m), styczniowy bilans dla kukurydzy w USA poprawił się. W skali światowej, cięcie oczekiwanych zbiorów w Ameryce Południowej było dwukrotnie większe od korekty w górę amerykańskiej produkcji. To spowodowało skurczenie się zapasów kukurydzy (w porównaniu z bilansem grudniowym). Ale dla kukurydzy pojawia się światełko w tunelu, bo USDA prognozuje zwiększanie się zapasów tego ziarna. Ich zdaniem będzie to 3,7% wzrost rok do roku.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych postanowił zrewidować o 9.5 mln ton w dół swoje szacunki dotyczące produkcji soi w Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna, Paragwaj), podnosząc przy tym minimalnie ( o +0,3 mln ton) produkcję swoich krajowych nasion. Szczegóły mogą Państwo zobaczyć w tabeli poniżej:

USDA1 14.01

źródło zdjęcia: ewtg.com.pl

Czytaj także: Handel zbożem – Polska z dodatnim saldem za 2021 rok

źródła: ewtg.com.pl. fot. pixabay.com

 


Autor: Świat Rolnika

Unijna pszenica drożeje! Stała się najdroższa w historii


Autor: Polska Agencja Prasowa

Badanie nie zostawia złudzeń. Ceny produktów spożywczych znów rosną


Autor: Polska Agencja Prasowa

Brak węgla może spowodować kolejną podwyżkę ceny prądu


BULT SMOGOWICZE