PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / URE: taryfy na prąd w 2022 r. nie powinny już wzrosnąć

URE: taryfy na prąd w 2022 r. nie powinny już wzrosnąć

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-23 10:40:33
URE

Prezes URE Rafał Gawin ocenia, że energia elektryczna w taryfach dla gospodarstw domowych na 2022 r. nie powinna już podrożeć.

Energia elektryczna w taryfach dla gospodarstw domowych na 2022 r. nie powinna już podrożeć .Jak podkreśla prezes Rafał Gawin, przed zatwierdzeniem przyszłorocznych taryf spółki kupiły już niemal całą energię dla klientów indywidualnych. Rafał Gawin zauważył, że w taryfach, które wejdą w życie 1 stycznia, a zostały zatwierdzone 17 grudnia, nie uwzględniono jeszcze obniżki akcyzy dla klientów, którą przewiduje ustawa, obowiązująca od soboty 18 grudnia.

Energia elektryczna w gospodarstwach 

Prezes URE Rafał Gawin ocenia, że energia elektryczna w taryfach dla gospodarstw domowych na 2022 r. nie powinna już podrożeć.URE energia elektryczna

"Kupiona już jest niemal cała energia elektryczna, która w 2022 r. zostanie dostarczona do klientów indywidualnych przez spółki, którym Prezes URE zatwierdził taryfy. Portfel dostaw dla klientów indywidualnych jest zatem zakontraktowany prawie w całości, co oznacza, że ryzyko zmiany taryfy jest bardzo ograniczone” – powiedział Gawin.

Jak podkreślił Rafał Gawin, w sytuacji, kiedy wiadomo, że rosną ceny energii i uprawnień do emisji CO2, regulator oczekiwał od spółek, żeby składając wnioski taryfowe na 2022 r. w znacznym stopniu miały już zakontraktowane dostawy na przyszły rok.

"Spółka kalkulując taryfę, antycypuje przyszłość, kalkulując taryfę na planie kosztów do poniesienia, uwzględniając w tym koszty, które będzie ponosiła od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r." – wyjaśnił.

Prezes URE o praktyce rozłożenia zakupów w czasie

Jak dodał, największe spółki mają zarówno możliwości jak i kompetencje, by zakupy energii elektrycznej na przyszły rok kontraktować z dużym wyprzedzeniem i żeby rozkładać je w czasie.

"Taka praktyka ogranicza ryzyko zmienności cen dla spółki, ale i dla klientów końcowych. Pozwala bowiem uwzględnić w przyszłorocznej taryfie różne ceny - i te niższe, np. sprzed roku, ale i w pewnej części te dzisiejsze, wysokie" – wyjaśnił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

"Praktyka rozłożenia zakupów w czasie sprawia, że ryzyko zmian cen jest ograniczane do minimum" – zaznaczył.

Rafał Gawin zauważył, że w taryfach, które wejdą w życie 1 stycznia, a zostały zatwierdzone 17 grudnia, nie uwzględniono jeszcze obniżki akcyzy dla klientów, którą przewiduje ustawa, obowiązująca od soboty 18 grudnia.

"Na początku przyszłego roku URE wezwie spółki do korekty taryf o wartość akcyzy. Całe oszczędności, związane z tą obniżką, zostaną uwzględnione w przyszłorocznych taryfach. Nie ma ryzyka, że coś z tego przepadnie, nawet jeśli zostanie uwzględnione w rachunkach dopiero w drugiej połowie stycznia" – podkreślił prezes URG.

Dodatkowo odbiorcy indywidualni odczują wprowadzoną przez rząd obniżkę podatku VAT na sprzedaż energii elektrycznej z 23 do 5 proc. Jednak tej zmiany nie uwzględniają taryfy, ponieważ te Prezes URE zatwierdza w wartościach netto.

Czytaj: Ceny energii nie oszczędzają nikogo

fot.pixabay.com