PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Odliczanie VAT za paliwo – najważniejsze informacje

Odliczanie VAT za paliwo – najważniejsze informacje

Autor: Kamila Ciężka 2021-11-14 15:01:30
Odliczanie VAT za paliwo

Ceny paliw szybują, bijąc rekordowe poziomy, a przedsiębiorcy szukają możliwości optymalizacji kosztów. W związku z tym warto pogłębić swoją wiedzę na temat tego czym jest odliczanie VAT za paliwo i kto i w jakim stopniu może tego dokonać.

Gdyby zlikwidować wszystkie obciążenia skarbowe, które nałożone są na paliwo, kosztowałoby ono połowę obecnej ceny.

Odliczanie VAT za paliwo

Odliczanie VAT za paliwo zależy od kilku czynników. W zależności od rodzaju paliwa nawet ponad 50% jego ceny stanowią opłaty dodatkowe.

W skład ceny paliwa wchodzi nie tylko koszt produktu, ale też szereg innych opłat, które wpływają ostatecznie na jego cenę – tłumaczy Teresa Warska, specjalistka ds. prawa podatkowego Systim.pl.

Są to cena hurtowa w rafinerii, opłata akcyzowa, opłata emisyjna, opłata paliwowa, podatek VAT i marża detaliczna stacji. Udział procentowy minimalnie różni się pomiędzy benzyną EU95 a olejem napędowym – wyjaśnia.

Składniki ceny paliwa przy zakupie za 180 zł (30 litrów w cenie 6 zł/litr)

Benzyna

Olej napędowy

Skład

Cena

Skład

Cena

46 % - cena rafineryjna

82,80 zł

50 % - cena rafineryjna

90 zł

28 % - akcyza

50,40 zł

22 % - akcyza

39,60 zł

19% - podatek VAT

34,20 zł

19 % - podatek VAT

34,20 zł

3 % - opłata paliwowa

5,40 zł

6 % - opłata paliwowa

10,80 zł

2 % - opłata emisyjna

3,60 zł

1 % - opłata emisyjna

1,80 zł

2 % - marża stacji

3,60 zł

2 % - marża stacji

3,60 zł

Gdyby zlikwidować wszystkie obciążenia skarbowe, które nałożone są na paliwo, kosztowałoby ono połowę obecnej ceny. Przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia części lub całości zapłaconego podatku VAT i rozliczenia poniesionego kosztu jako koszt uzyskania przychodu.

Jeżeli auto wykorzystywane jest do celów prywatnych i działalności gospodarczej jednocześnie można odliczyć 50% podatku VAT, który uiszczony został przy zakupie benzyny, oleju napędowego lub autogazu. Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest fakt, że auta nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego na podstawie deklaracji VAT-26 oraz nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przebiegu.

– tłumaczy Teresa Warska z Systim.pl.

Pełne odliczenie VAT

Istnieje też możliwość, Odliczanie VAT za paliwoaby odliczanie VAT za paliwo było pokryte w 100%.

W takim przypadku wykorzystywanie auta możliwe jest wyłącznie do celów prowadzonej działalności, co wynika ze złożonego druku VAT-26 oraz zobowiązuje do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz posiadana regulaminu użytkowania pojazdu

– mówi ekspert.

Jak wskazuje, pełne odliczenie możliwe jest też przy wykorzystaniu aut innych niż osobowe, których definicja zawarta jest w Ustawie o podatku od towarów i usług. Są to między innymi pojazdy posiadające jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej trwałą przegrodą, czyli popularne vany. Używając takiego auta, niepotrzebne jest prowadzenie ewidencji przejazdów i zgłoszenia VAT-26. W takim przypadku należy mieć w dowodzie rejestracyjnym adnotację np. VAT-1 potwierdzającą, iż dany pojazd spełnia wyżej określone warunki.

Warto przypomnieć również o możliwości zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Zwiększenie limitu dopłat do paliwa, od którego przysługuje zwrot akcyzy (części) przewiduje jedna z poprawek, jaką Senat zaproponował w piątek do nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym.

Czytaj też: Premier: drugi raz zwiększamy dopłaty do paliwa rolniczego

Newseria/fot.pixabay