PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Na początku 2022 roku nie ma co liczyć na dalsze spadki ceny paliw

Na początku 2022 roku nie ma co liczyć na dalsze spadki ceny paliw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-31 16:30:00
Ceny paliw

Na początku 2022 roku na dalsze spadki ceny paliw na stacjach nie ma już co liczyć – oceniają w piątkowym komentarzu analitycy z portalu e-petrol.

Ich zdaniem obserwowany w ostatnich dniach grudnia tego roku wzrost hurtowych notowań paliw jeszcze przyspieszy po noworocznej podwyżce akcyzy i ograniczy szanse na tańsze tankowanie. Analitycy przypomnieli również, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy na rynku paliw dominowały podwyżki i tankowanie jest obecnie o ponad jedną czwartą droższe niż przed rokiem.

Ceny paliw wzrosły o prawie jedną czwartą w 2021 roku

Prognozowane przez e-petrol.pl na pierwszyCeny paliw 022 tydzień 2022 r. przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,68-5,79 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,75-5,86 zł/l oraz 3,11-3,20 zł/l dla autogazu.

Analitycy informują, że końcówka tego roku przynosi nieznaczne spadki ceny paliw na stacjach benzynowych, ale na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy na rynku paliw dominowały podwyżki i tankowanie jest obecnie o ponad jedną czwartą droższe niż przed rokiem.

Jak zaznacza e-petrol, krajowi producenci w ostatnim tygodniu tego roku modyfikowali swoje oficjalne cenniki tylko dwa razy, ale zanotowana w nich podwyżka jest zauważalna. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj w hurcie średnio 4445,00 zł i jest o blisko sto złotych droższy niż w ubiegły piątek.

W przypadku oleju napędowego podwyżka na przestrzeni tygodnia jest mniej wyraźna i z aktualną ceną na poziomie 4596,60 zł/metr sześc. diesel jest droższy o 38,20 zł.

Według analityków e-petrol wzrostowa tendencja będzie kontynuowana na początku przyszłego roku, bo dalszy ruch w górę wymusi aktualizacja stawek akcyzy wchodząca w życie z początkiem stycznia.

Warto przypomnieć, że najdroższa benzyna w Europie jest obecnie w Niderlandach.

Czytaj też: Ceny ropy w USA z największym wzrostem notowań od 2009 roku

PAP/fot.Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej w USA ponownie notują wzrosty na rynkach


Autor: Świat Rolnika

Unijna pszenica drożeje! Stała się najdroższa w historii


Autor: Polska Agencja Prasowa

Badanie nie zostawia złudzeń. Ceny produktów spożywczych znów rosną


BULT SMOGOWICZE