PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Mrożone truskawki – ceny i zapasy przed rozpoczęciem skupu

Mrożone truskawki – ceny i zapasy przed rozpoczęciem skupu

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-10 09:03:52
Mrożone truskawki

Jak donosi Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, mrożonych truskawek pierwszej klasy nie ma już w polskich chłodniach. Z kolei jeśli chodzi o drugą klasę, to oferta jest ograniczona. W tym sezonie producenci truskawek powinni mieć świadomość cen mrożonek oraz działającego sektora HORECA, który zwiększa popyt na mrożone owoce, w tym mrożone truskawki.

Mrożone truskawki na rynku

Jak dodaje Związek, tradycyjnie przed sezonem skupu trwa badanie rynku, a skup truskawek do przetwórstwa jest obecnie tematem numerem jeden w branży jagodowej. Skup truskawek z szypułką trwa już od kilku dni, a w miarę upływu czasu, mrożenie będą rozpoczynały kolejne zakłady przetwórcze.

Mrożone truskawki 1 klasy polskiej produkcji zostały sprawnie zakontraktowane i sprzedane, przez co nie są już dostępne w wolnej sprzedaży. Na rynku są jeszcze oferty drugiej klasy mrożonych truskawek. Warto wspomnieć, że najchętniej kupowany kaliber 15-25 mm też został już wyprzedany.

W krajowych mroźniach jest jeszcze dostępna mrożonka 2 klasy

  • kaliber 25-35 mm kosztuje 1,60 euro/kg – 7,14 zł/kg
  • niesortowana druga klasa kosztuje 1,45 euro/kg – 6,67 zł/kg

Czytaj więcej: Minimalne ceny skupu owoców: Döhler informuje dostawców

HORECA bardzo ważnym kanałem zbytu

Popyt na najwyższej jakości mrożonki truskawek Mrozone truskawki daje zakładom możliwość kontraktacji czy premiowania jakości wyższą ceną. Niestety mroźnie niezmienne chcą kupować tak tanio jak to tylko możliwe, równocześnie informując, że w Polsce nie produkuje się dostatecznej jakości truskawek.

W kontekście cen mrożonych truskawek oraz stanów magazynowych warto zestawić pierwsze oferty skupu za około 3,00 zł/kg. Jak co roku mroźnie informują pośredników o braku zainteresowania truskawkami, a pośrednicy z kolei informują o tym samym producentów.

Warto dodać, że niezwykle istotną zmienną w całej sytuacji jest działający obecnie sektor HORECA, który jest zarówno w Polsce jak i u odbiorców naszych mrożonek bardzo ważnym kanałem zbytu dla przetworzonych owoców.

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay


Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00

Ceny ropy naftowej notują spadki po trzech dniach zwyżek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-29 18:00:00

BULT SMOGOWICZE