PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Giełdowy rynek zbóż ze sporymi spadkami w Chicago i Paryżu

Giełdowy rynek zbóż ze sporymi spadkami w Chicago i Paryżu

Autor: Świat Rolnika 2022-06-03 09:00:00
Giełdowy rynek zbóż

Giełdowy rynek zbóż w Paryżu i Chicago zalicza spadek o ponad 6 proc. na cenie pszenicy, podczas gdy kukurydza i soja straciły około 3 proc. wartości.

Kontrakty UE spadły drugi dzień z rzędu, szczególnie gwałtownie spadły ceny kukurydzy i pszenicy. Główne agencje informacyjne powtórzyły oświadczenie Putina o jego chęci otwarcia szlaku morskiego dla ukraińskiego (wraz z tureckim) eksportu zboża. Choć realizacja tego projektu jest w tej chwili mało prawdopodobna, to możliwość pojawienia się na rynku 20 mln lub więcej  ton zboża zgromadzonego na Ukrainie sprawia, że inwestorzy chcą podnieść ceny.

Sytuacja na światowych giełdach zboża

Na giełdowy rynek zbóż wpływa poprawiająca się pogoda w USA (zbiory kukurydzy i soi doganiają średnie) iw Europie, a wczorajsze zamknięcie było dodatkowo wspierane na koniec miesiąca. W Chicago fundusze heddingowe sprzedały wczoraj netto 23,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 14,5 tys. na soję i 21 tys. ma pszenicę.

Egipt, korzystając z niższych cen, ogłosił przetarg na pszenicę do dostarczenia na trzecią dekadę lipca i pierwszą dekadę sierpnia. UE zdecydowała o nałożeniu na Rosję VI pakietu sankcji, w tym o 90% cięcie importu ropy do końca roku.  10% potrącenie wynika ze zwolnienia z embarga na import rosyjskiej ropy na Węgry, Czechy i Słowację.

Giełdowy rynek zbóż

Giełdowy rynek zbóż na koniec maja

Giełdowy rynek zbóż zaliczył obniżkę cen w poniedziałek po informacji, że Rosja wyraziła gotowość do uwolnienia eksportu zbóż z ukraińskich portów.

Według światowych mediów jest to efekt działań dyplomatycznych Turcji, która chce pomóc w transporcie zboża. Ukraina informuje, że nadal posiada ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Tymczasem, giełda w Chicago była nieczynna z powodu Dnia Pamięci w USA.

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu 30 maja spadły nieznacznie. Cena kukurydzy z kontraktem na czerwiec obecnie wynosi 351,25 dolarów, co jest spadkiem o 0,28 proc. Kukurydza z kontraktem na listopad jest o 25 centów droższa. Pszenica z kontraktem na wrzesień 2022 roku kosztowała 406 dolarów. Jest to spadek o 1,93 proc.

Czytaj również: Ceny skupu zbóż notowały wzrosty w końcówce maja

E-wgt.pl /fot.pixabay