PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu

Ceny tuczników nie zanotowały zmian w ubiegłym tygodniu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-24 08:45:00
Ceny tuczników

Europejskie ceny tuczników w 20 tygodniu pozostały bez zmian. Oferowane stawki nadal nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. 

Nadwyżka podaży tuczników w Niemczech nie do końca została zagospodarowana, ale ostatecznie obecny poziom cen skupu żywca wieprzowego został zaakceptowany przez wszystkich uczestników rynku. W notowaniach ISN jedynie w Danii zanotowano wzrost ceny (+3₵) w stosunku do poprzedniego tygodnia dzięki nowym kontraktom eksportowym. 

Notowania tuczników w Europie bez zmian

Unijny eksport wieprzowiny do Chin dalej pozostaje na ograniczonym poziomie. Problemy logistyczne w chińskich portach z powodu Covid-19 pogarszają sytuację eksporterów.

W Notowaniach VEZG w dniu 18/05/2022 ceny tuczników w Niemczech pozostały bez zmian 1,80 €/kg (wbc).

Wzrost cen żywności oraz wysoka inflacja wpływa na bardziej ostrożne zachowania zakupowe konsumentów, a sezonowy wzrost handlu wieprzowiną nie jest widoczny jak w latach ubiegłych. Słabszemu popytowi towarzyszy mniejsza podaż żywca, która w najbliższych miesiącach prawdopodobnie pozostanie w trendzie malejącym. Daje to trochę nadziei na możliwość poprawy sytuacji producentów świń pod warunkiem pojawienia się impulsów popytowych.

Ceny tuczników

Ceny tuczników na krajowym rynku na niewielkim plusie

Uznanie przez Ukrainę unijnej regionalizacji ASF stwarza dla Polski dodatkowe możliwości eksportu i może dać impuls do wzrostu cen skupu.

Rynek krajowy świń nieznacznie się ożywił. Skutkiem ożywienia jest niewielki wzrost średniej ceny tuczników do 8,10 zł/kg kl E (+0,10 zł) w stosunku do ubiegłego tygodnia. Nie poprawiło to jednak sytuacji producentów trzody chlewnej. Oferowane stawki nie pokrywają rosnących kosztów produkcji żywca wieprzowego. Wiele chlewni tuczowych nadal pozostaje pusta w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

Czytaj też: Ceny skupu tuczników w Niemczech gwałtownie spadły

polpig.pl/fot.Pixabay