PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny rzepaku zanotowały spadek o jedną czwartą w krótkim okresie

Ceny rzepaku zanotowały spadek o jedną czwartą w krótkim okresie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:00:00
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku notują obecnie dużo większe spadki niż zboża. Powodem jest ścisłe powiązanie z sektorem bioenergii i rynkiem olejów roślinnych.

Powrót Indonezji na arenę międzynarodową i rosnące obawy przed recesją spowodowały, że rynek olejów roślinnych zmienił się niezwykle szybko. Ceny ropy naftowej również spadły w odpowiedzi na zapowiedzi Joe Bidena o ściślejszej kontroli rekordowo wysokich cen paliw w USA. Ceny ropy naftowej notują spadki w wyniku obaw, że podwyżki stóp mogą pogrążyć największe gospodarki w recesji.

Ceny rzepaku notują duże spadki

Ceny rzepaku dla nowej uprawy spadły w czwartek o kolejne 33 euro do poziomu 662 euro za tonę. W porównaniu z ostatnim szczytem cenowym w połowie maja wynoszącym 881 euro za tonę oznacza to spadek o 218 euro lub 25 procent. 

Notowania  rzepaku w Kanadzie spadły o 26 CAD do poziomu 818 CAD za nowe zbiory. Od końca kwietnia ceny rzepaku spadły o 27 procent, czyli 304 CAD. Obecny spadek cen był początkowo spowodowany gwałtownym spadkiem cen oleju palmowego.

Powrót Indonezji na arenę międzynarodową i rosnące obawy przed recesją spowodowały, że rynek olejów roślinnych zmienił się niezwykle szybko. Ceny ropy naftowej również spadły w odpowiedzi na zapowiedzi Joe Bidena o ściślejszej kontroli rekordowo wysokich cen paliw w USA. W szczególności prezydent USA chce zawiesić federalne podatki na benzynę i zachęcić rafinerie do szybkiego zwiększenia produkcji.

Ceny rzepaku

Prognozowane plony i zbiory rzepaku będą większe niż rok temu

Ceny ropy naftowej notują spadki w wyniku obaw, że podwyżki stóp mogą pogrążyć największe gospodarki w recesji. Analitycy twierdzą, że zmniejszyłoby to również popyt na ropę naftową, olej roślinny i biodiesel. Umiarkowane temperatury prognozowane obecnie do początku lipca na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych również złagodziły obawy o straty w plonach kukurydzy i soi po fali upałów z zeszłego tygodnia.

Również w Europie ceny rzepaku będą obciążone przed zbliżającym się rozpoczęciem zbiorów . Relatywnie wysokie prognozy rentowności są również zgłaszane z Francji. Siew kanadyjskiego rzepaku (rzepak letni) dobiega końca. Jednak Agri Food Canada spodziewa się znacznego zmniejszenia kanadyjskiego areału o 7 procent w tym roku do poziomu 8,5 miliona hektarów. Niemniej jednak plony i wielkość zbiorów mogą być większe niż w skrajnie suchym roku 2021.

Czytaj też: BM Reflex: Ceny paliw mogą spaść w pierwszym tygodniu wakacji

agrarheute.com/fot.Pixabay