PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy w górę przed posiedzeniem w sprawie polityki podażowej OPEC+

Ceny ropy w górę przed posiedzeniem w sprawie polityki podażowej OPEC+

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-04 19:30:00
Ceny ropy

W USA ceny ropy poszły w górę przed posiedzeniem producentów z OPEC+ w sprawie polityki podażowej. Oczekuje się wzrostu produkcji w lutym.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 76,38 USD, wyżej o 0,39 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 79,34 USD za baryłkę, wyżej o 0,46 proc. We wtorek odbędzie się spotkanie sojuszu producentów w ropy z OPEC+, na którym nastąpi ocena polityki produkcyjnej tej grupy w 2022 r.

Spotkanie sojuszu OPEC+

Producenci ropy ustalą na swoim posiedzeniu limity dostaw na luty, co wpłynie na ceny ropy. W ubiegłym roku OPEC+ zwiększał co miesiąc dostawy ropy o 400 tys. baryłek dziennie i podobnie może być w 2022 r. pomimo pewnych obaw państw sojuszu związanych z popytem na paliwa po nasileniu się pandemii Covid-19 w niektórych krajach na świecie, w tym w Chinach, które są największym globalnym importerem ropy.ceny ropy usa lipiec 23

"Wydaje się, że niewiele powstrzymuje kraje OPEC+ przed wprowadzeniem kolejnej podwyżki dostaw ropy – w lutym o 400 tys. baryłek dziennie, zwłaszcza że ceny surowca odbiły się na globalnych rynkach po załamaniu wywołanym informacjami o nowym szczepie koronawirusa - Omikronie" – mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

"Dzisiaj przed spotkaniem OPEC+ na rynkach paliw można spodziewać się większej zmienności" – dodaje.

Ceny ropy, a interwencje OPEC+

OPEC wybrał tymczasem w poniedziałek nowego sekretarza generalnego kartelu, który zastąpi Mohammada Barkindo. Został nim Haitham al-Ghais z Kuwejtu, z 30-letnim doświadczeniem z przemyśle naftowym.

Al-Ghais był jedynym kandydatem na to stanowisko i został wybrany przez aklamację, a nie w czasie głosowania członków OPEC. W firmie naftowej Kuwait Petroleum Corp. Al-Ghais zajmował szereg stanowisk, ostatnio był zastępcą dyrektora ds. marketingu międzynarodowego. OPEC wpływa na ceny ropy na świecie.

"Al-Ghais zna OPEC od podszewki" mówi Johannes Benigni, prezes firmy konsultingowej JBC Energy Group. "Zna tajniki rynku. Jest bardzo bystrym analitykiem" – dodaje.

Nowy sekretarz generalny OPRC obejmie swoją funkcję z początkiem sierpnia. Barkindo zajmował to stanowisko przez dwie 3-letnie kadencje. Odegrał kluczową rolę w utworzeniu sojuszu OPEC+ pod koniec 2016 r.

Czytaj również: Ceny ropy w USA rosną po spadku spowodowanym nową mutacją koronawirusa

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy naftowej w USA ponownie notują wzrosty na rynkach


Autor: Świat Rolnika

Unijna pszenica drożeje! Stała się najdroższa w historii


Autor: Polska Agencja Prasowa

Badanie nie zostawia złudzeń. Ceny produktów spożywczych znów rosną


BULT SMOGOWICZE