PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny ropy naftowej trzeci dzień z rzędu notują spadki

Ceny ropy naftowej trzeci dzień z rzędu notują spadki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-13 17:00:00
Ceny ropy

Ceny ropy naftowej w USA tanieją już 3. sesję z rzędu na rynkach paliw. Na spadki notowań surowca w ostatnich dniach wpływ ma kilka czynników.

Inwestorzy rozważają perspektywy dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA, w celu zwalczenia rosnącej inflacji, i potencjalne kolejne lockdowny w Chinach w walce z epidemią Covid-19 – informują maklerzy. Dodatkowo wojna podsyciła inflację, podnosząc koszty wszystkiego – od żywności po paliwa. Ceny benzyny w USA wielokrotnie biły rekordy, a ostatnio zbliżyły się do 5 USD za galon.

Ceny ropy naftowej kolejny dzień w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 118,69 USD, niżej o 1,64 proc. Ceny ropy Brent na ICE w Londynie w dostawach na sierpień są wyceniane po 120,04 USD za baryłkę, w dół o 1,61 proc.

Inwestorów zaniepokoił fakt, że inflacja w USA przyspieszyła do nowego 40-letniego maksimum w maju, a to zwiększa prawdopodobieństwo bardziej agresywnych podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Rodzi to ryzyko wystąpienia recesji, którą niektórzy ekonomiści uznają już za prawdopodobną w 2023 r.

Wszelkie nadzieje inwestorów, że inflacja w USA już osiągnęła szczyt i zacznie spadać, rozwiały się po tym, jak w piątek podano, że ceny konsumpcyjne w maju wzrosły o 8,6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1 proc. Oczekiwano +8,3 proc. rdr i +0,7 proc. mdm. Inflacja w USA rdr jest obecnie na najwyższym poziomie od 1981 roku.

"Nie będzie wytchnienia od wysokiej inflacji do czasu, gdy spadną koszty energii i żywności, a nadmierna presja popytowa osłabnie w odpowiedzi na zaostrzoną politykę monetarną" - napisał w rynkowej nocie Sal Guatieri, starszy ekonomista BMO Capital Markets, cytowany przez agencję Bloomberg.

Ceny ropy

Notowanie surowca wzrosły o 60% od początku roku

Ceny ropy naftowej wzrosły od początku tego roku o prawie 60 proc., ponieważ odbicie popytu na paliwa – po pandemii Covid-19 – zbiegło się w czasie z zacieśnianiem się sytuacji na globalnych rynkach ropy po inwazji Rosji na terytorium Ukrainy,

Wojna podsyciła inflację, podnosząc koszty wszystkiego – od żywności po paliwa. Ceny benzyny w USA wielokrotnie biły rekordy, a ostatnio zbliżyły się do 5 USD za galon.

Tymczasem nie wiadomo jak będzie wyglądało zapotrzebowanie na paliwa w Chinach, gdzie władze zaczynają ponownie wprowadzać blokady w miarę wzrostu liczby przypadków zakażenia koronawirusem, po niedawnym złagodzeniu ograniczeń covidowych w kluczowych miastach, takich jak m.in. Szanghaj.

To na rynkach budzi obawy, że kraj może ponownie zastosować surowe lockdowny w celu opanowania epidemii. Kolejny raz może to się przełożyć na ceny ropy na rynkach.

Strategia chińskich władz "Zero Covid" sprawia, że Chiny tkwią w cyklu destrukcyjnych dla gospodarki blokad, ich łagodzenia i ponownego wprowadzania.

Większość ekonomistów ocenia, że Chinom nie uda się zrealizować w 2022 rocznych celów wzrostu gospodarczego.

Wprowadzone do tej pory lockdowny i ograniczenia w wielu dużych miastach i regionach Chin już spowodowały zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i wpłynęły na działalność wielu światowych firm – od Sony Group Corp. po Tesla Inc. 

Czytaj też: Ceny ropy naftowej kończą szósty tydzień ze wzrostem notowań

PAP/fot.Pixabay


Ceny ropy naftowej notują wahania na rynkach paliw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 18:30:00

Ceny wieprzowiny ponownie notują znaczne wzrosty w Chinach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:30:00

Ceny rzepaku zanotowały spadek o jedną czwartą w krótkim okresie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 14:00:00

BULT SMOGOWICZE